Kauza MUS: Vláda jde do boje o 12 miliard blokovaných ve Švýcarsku

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Česká republika se přihlásí k 12 miliardám korun z privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) zablokovaným na švýcarských účtech. Jakým způsobem to udělá, bude analyzovat státní zastupitelství.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ve hře je připojení k trestnímu řízení i čistě civilní žaloba, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS) po dnešní schůzce členů vlády a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Celkem ministři vidí čtyři varianty řešení. Rozhodnutí padne zhruba do tří týdnů.

Stát si najme švýcarskou právní kancelář

"ČR se může připojit přímo k trestnímu řízení ve Švýcarsku jako poškozený, další možností je připojit se k trestnímu řízení civilní žalobou. Třetí variantou, jak je popsal premiér, je přihlásit se o peníze podle paragrafů švýcarského zákona, které upravují propadnutí majetkové hodnoty. "Čtvrtou možností je čistě civilní žaloba na náhradu škodu," řekl Nečas.

"Státní zastupitelství do jednoho týdne vypracuje na základě švýcarských dokumentů anotaci skutků, ke kterým došlo a na které poukazuje švýcarská strana jako na trestné činy, tak aby ministerstvo financí na základě tohoto kroku mohlo vypracovat příslušnou žalobu," řekl Nečas. Vláda podle něj dává přednost prvním dvěma variantám, tedy připojení se k už vedenému trestnímu řízení, pokud to bude ještě možné. Stát si podle Nečase najme švýcarskou právní kancelář.

Nejvyšší státní zastupitelství už dříve prohlásilo, že ČR může o náhradu škody usilovat jen v civilním řízení. Vrchní státní zastupitelství v Praze upřesnilo, že podle sdělení švýcarských orgánů lze se souhlasem soudu spojit civilní řízení s řízením trestním, k tomu je však potřeba doložit, jaké skutečnosti České republice bránily se připojit se svými nárokem již v řízení trestním.

Kdo je zodpovědný?

Z dnešní schůzky podle Nečase vyplynula také možnost zřídit zvláštní vyšetřovací tým, který by propojil kauzu MUS ve Švýcarsku s vyšetřováním souvisejících případů v ČR. Podle Nečase se na státním zastupitelství v letech 1999 až 2005, kdy ho vedla nynější místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová, odehrály "podivné postupy". "Například v roce 2004 státní zastupitelství přikázalo zastavit policii pátrání po účetnictví MUS, ze kterého by zřejmě vyplynuly i finanční toky, způsoby uložení účtů a podobně," řekl Nečas.

V případě přístupu Česka k trestnímu řízení vedenému ve Švýcarsku podle Nečase nastal byrokratický pingpong mezi státním zastupitelstvím a ministerstvem financí. Kdo je zodpovědný za zpožděnou reakci vlády, chce premiér analyzovat i kvůli možným podobným kauzám, v nichž hrála roli společnost Appian.

K tomu, aby se ČR mohla o zablokované miliardy ucházet není podle Nečase nezbytné, aby podle českého práva byl definován trestný čin, který se měl stát. Stačí podle něj, že ho pojmenovalo Švýcarsko. Tím, že není zřejmé, čím a jakou škodu ČR v kauze utrpěla, dosud obhajoval zdrženlivost svého ministerstva šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle starých pravidel

Nečas dnes uvedl, že ke zpoždění mohlo přispět i to, že ve Švýcarsku platí od 1. ledna nový trestní řád, který vedení kauz upravuje rozdílně od starého. Švýcarská strana přitom část roku komunikovala s ČR podle starých pravidel.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Tagy: Vláda Švýcarsko MUS

Zdroje: ČTK