Kauza metylalkohol: Obvinění se obohatili o 200 milionů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Čtyři obvinění, kteří byli ve čtvrtek zadržení spolu s dalšími čtyřmi lidmi kvůli prodeji nelegálního alkoholu, způsobili podle police státu škodu na daních ve výši 200 milionů korun. Novinářům to dnes řekl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Podle něho se policie dostala na vrchol nelegálního obchodu s lihem v České republice. 

Policie minulý týden zadržela na Ostravsku a Zlínsku celkem osm lidí ve věku od 30 do 44 let. Kromě hledaného jednatele firmy Verdana Roberta Sedlaříka se do policejní cely dostal také podnikatel Radek Březina, který se před policisty skrýval v hotelu Lázně Kostelec. Muž se podle Šlachty několik hodin ukrýval v pilinách u hotelového kotle. Detektivové zadrželi také spolupodílníka podniku a jednoho ze zaměstnanců. 

 

Trojici policisté obvinili z krácení daně, čtvrtého z přípravy k tomuto činu. Soud je následně poslal do vazby. Všem hrozí až desetileté tresty. Zbylé čtyři lidi policie propustila. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství ve Zlíně. 

Detektivové minulý týden provedli celkem 22 domovních prohlídek, většinu z nich na Zlínsku. Zhruba tři stovky policistů ale prohlížely i objekty v Ostravě, severních Čechách a na Vysočině. Asi největší úlovek se jim povedl v areálu JZD Kouty ve Valašském Meziříčí, jehož vlastníkem je jeden z obviněných. Tam nalezli 560.000 litrů nelegálního 96procentního lihu. 

Našly se další zásoby pančovaného alkoholu

"V objektu letištního hangáru ve Slušovicích, jehož majitelem je jistá společnost s.r.o., bylo zajištěno necelých sto palet, tedy zhruba 50 až 80 tisíc litrů, různého alkoholu s označením likérky Drak. Další alkohol v množství cca 30 tisíc litrů byl nalezen v Ostravě," dodal šéf ÚOOZ. Odborníci budou zajištěné tekutiny dále zkoumat. 

Zadržený Březina stojí podle informací médií také za Likérkou Drak. V lihovinách s její etiketou byly ve zlínském skladu Verdany dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty jedovatého metylalkoholu. Šlachta k tomu dnes řekl, že muž je jediným ze skupiny, kterého policie stíhá i v souvislosti s metanolovou aférou. 

Metylalkoholová aféra trvá od začátku minulého měsíce. Na otravu jedovatým alkoholem už zemřelo 30 lidí a další lidé budou mít trvale poškozené zdraví, zejména zrak.

Tagy: ÚOOZ metylalkohol likérka Drak Kauza metanol

Zdroje: ČTK