Kauza Janoušek: Mezi znalci propukla pře o to, kde žena při srážce stála

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hlavní líčení s lobbistou Romanem Janouškem, který srazil autem ženu, se protáhne. Dopravní znalci se dnes totiž nedokázali shodnout na zásadní informaci, kde přesně žena v okamžiku kolize stála. Soud si tak bude muset vyžádat revizní posudek. Žalobkyně viní Janouška z pokusu o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až 18 let vězení. 

Roman Janoušek u soudu

Roman Janoušek u soudu,zdroj: Isifa.com

Soud má k dispozici celkem tři posudky z oboru silniční dopravy - dva od znalců a jeden od znaleckého ústavu. Vzájemně si odporují. "Znalecké posudky by měly být ve shodě. Nám jako laikům není zřejmé, jak se tři znalecké posudky mohou takovým způsobem lišit," podotkl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec, který se marně pokoušel jednotlivé rozpory odstranit. 

Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze. Janoušek narazil do vozu před sebou, kolizi neřešil a jel dál. Když zastavil na červenou na světelné křižovatce, řidička nabouraného vozu ho doběhla a postavila se před jeho auto. Lobbista ji srazil a ujel, policisté mu následně při dechové zkoušce naměřili přes dvě promile alkoholu. Žena po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. 

Pozice sražené jedenapadesátileté ženy v době kolize s lobbistovým autem může být klíčová pro posouzení Janouškova skutku. Podle státní zástupkyně musel Janoušek ve chvíli, kdy se s autem rozjel, vědět, že ženu může usmrtit. Lobbista se hájí tím, že ji nesrazil úmyslně. Obhajoba se proto snaží dokázat, že ženu pouze zachytilo zpětné zrcátko. 

Janouškův advokát zpochybňoval názor znalce Drahotského

Znalec Ivo Drahotský, kterého k případu přizvala policie, věří, že žena stála při kolizi před pravou přední částí vozidla. Variantu, že by se zachytila o zpětné zrcátko, popsal jako technicky nemožnou.

Janouškův právník Vít Široký se tyto závěry snažil zpochybnit. Na pomoc si přizval jiného dopravního znalce Jiřího Dolečka a také znalecký ústav specializovaný na dopravní nehody. 

Podle Dolečka měla sražená žena žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno zpětným zrcátkem. Soudce Kubovec ale podotkl, že tuto otázku by měl posoudit spíše znalec z oboru lékařství. Doleček následně připustil, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu. 

Svědků bylo více a jejich výpovědi se lišily

Zástupci znaleckého ústavu soudu přehráli řadu trojrozměrných grafických simulací. Podle jejich tvrzení se žena zachytila zpětného zrcátka rozjíždějícího se auta, neudržela se a spadla. Stála prý tedy z boku u okénka automobilu. Státní zástupkyně Jana Kadeřábková se však proti tomuto závěru ohradila s tím, že ústav při modelování situace vyšel z výpovědi jediného svědka a nevypořádal se s odlišnými výpověďmi dalších přihlížejících. 

"Je nepřijatelné, aby soud rozhodl na základě takto rozporných posudků," uzavřel Kubovec dnešní jednání s tím, že objedná posudek revizní. 

Janoušek k soudu nepřišel. Senát v úvodu jednání vyhověl jeho žádosti o to, aby se hlavní líčení nařízené na 3. až 5. září konalo v jeho nepřítomnosti. V úterý chce soud vyslechnout další svědky a neurologa, který se má vyjádřit k Janouškově operaci hlavy.

Tagy: kauza Janoušek

Zdroje: ČTK