Kauza Bárta: O utajení trestního spisu rozhoduje policista, nelze se bránit

- Aktuality autor: Jakub Konečný

O utajení trestního spisu rozhoduje policista, který řízení vede. Shodují se na tom oslovení odborníci. Podle nich se také nelze proti utajení spisu nijak bránit. 

Vít Bárta

Vít Bárta,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

S odkazem na zákon o ochraně utajovaných informací odmítají Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i státní zastupitelství sdělit jakékoli informace k zadržení šéfa Věcí veřejných Víta Bárty a vedoucího odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jana Petržílka. Jejich případ podle dostupných informací souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS).

"Za splnění určitých podmínek i musí (policista) rozhodnout o tom, že se řízení povede v určitém stupni utajení. Pokud se tam nacházejí dokumenty, které samy podléhají nějakému stupni utajení, tak se to potom přenese na celý spis," řekl advokát Václav Láska, který v minulosti sloužil u policie.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, které loni v březnu zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD) a v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Janoušek například spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Deník loni uvedl, že je v roce 2007 pořídila BIS, z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

Podle některých médií zadržený kriminalista Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii pro BIS. Utajovaný svědek pak podle MfD generální inspekci, která se na vyšetřování podílí, potvrdil, že Bártovi poskytl nahrávky právě Petržílek. Zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřovalo státní zastupitelství pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle toho, jakého stupně utajení informace jsou, je možné v případě odsouzení uložit za tyto činy od trestu zákazu činnosti až po dvanáct let vězení.

"S ohledem na to, že jde o ohrožení bezpečnosti státu, Bezpečnostní informační služba (BIS) je služba, která sleduje zabezpečení státních zájmů, tak je logické, že se to vede v tomto režimu," sdělil známý pražský advokát Jaroslav Ortman. Podle něho sice formálně rozhoduje o neveřejnosti spisu policista či inspektor, v praxi však má vždy posvěcení dozorového státního zástupce.

Vít Bárta

Vít Bárta,zdroj:isifa/MAFRA/jiří salik sláma

Přestože je trestní spis veden v utajeném režimu, podle Lásky do něho právník obviněného může nahlížet. "Někteří advokáti jsou prověření, a když prověření nejsou, tak jsou speciálně jednorázově poučeni. Potom i tak do toho spisu mohou. Nemůže se stát, aby to, že se spis povede v nějakém utajeném stupni, neumožnilo advokátovi přístup," vysvětlil právník.

Proti rozhodnutí o utajení spisu ale podle něho není možné se odvolat či podat stížnost. "Dá se to obejít tím, že si advokát bude stěžovat na něco, co je odůvodněno právě tím, že je to vedeno ve stupni utajení - například, že ho nepustili do nějakého materiálu," uvedl Láska. Ortman doplnil, že právník také může po nějaké době od obvinění žádat o změnu režimu vedení spisu.

Bývalého ministra dopravy Bártu zadržela inspekce ve čtvrtek, propuštěn byl v pátek večer. Podle deníku MfD byl jako on, tak i Petržílek obviněni, oficiální zdroje ale nic takového nepotvrdily. Kvůli utajení se k případu nevyjádřil ani sám Bárta, na svém webu pouze napsal, že "ke své lítosti nemůže situaci komentovat" a že se ničeho nezákonného nedopustil.

Tagy: Věci veřejné kauza Bárta utajení spisu

Zdroje: ČTK