Katolické Irsko dělá historické rozhodnutí. Povolí homosexuální sňatky?

- Aktuality autor: pal

Irsko v pátečním referendu rozhoduje o povolení sňatku homosexuálů. Předběžné průzkumy zatím ukazují, že by většina Irů byla pro. Katolická země by tak mohla být dalším státem, který sňatky gayů a lesbiček povolil na základě referenda. 

V katolickém Irsku se v referendu rozhoduje, zda budou povoleny sňatky homosexuálů

V katolickém Irsku se v referendu rozhoduje, zda budou povoleny sňatky homosexuálů,zdroj: ThinkStock

Referendum, které se koná 22 let poté, co přestala být homosexualita v Irsku trestná, vzbudilo v zemi v uplynulých týdnech vášnivé debaty. "Udeřilo na citlivou strunu. Mobilizovalo lidi daleko více, než předchozí referenda," zdůraznil pětatřicetiletý Eoghan Bonass, který hlasoval pro.

"Pro Irsko je to historický den. Po všem, čím jsme prošli, po všech těch eskapádách církve by bylo krásné říci, že jsme si všichni rovni," řekla agentuře AFP jedenačtyřicetiletá Jodie Boylanová, která hlasovala jako jedna z prvních v Milltownu na předměstí Dublinu.

"Ano" homosexuálním sňatkům podporují všechny hlavní irské politické strany. "Myšlenka, že všechny svazky by si mohly být rovny, zažehla v srdcích Irů plamen," komentoval referendum na svém twitterovém účtu irský premiér Enda Kenny. Tábor zastánců sňatků osob stejného pohlaví posílili rovněž známí sportovci nebo umělci jako herec Colin Farrell nebo zpěvák Bono.

Energickou kampaň vedla i katolická církev. Jejím hlavním mottem bylo, že manželství by mělo zůstat svazkem muže a ženy, kteří mohou založit rodinu.

Tagy: zahraničí Irsko sňatky homosexuálů místní referendum

Zdroje: ČTK