Katolíci na Slovensku: Výstava lidských těl je ostudou celé země

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Katolická církev na Slovensku označila bratislavskou výstavu lidských těl The Human Body Exhibition za hanbu metropole i celé země. Na svém webu to v prohlášení uvedla Konference biskupů Slovenska (KBS), která rovněž vyzvala státní i městské úřady, aby akci zakázaly. 

Výstava lidských těl

Výstava lidských těl,zdroj: spain-holiday.com

"Výstava The Human Body Exhibition představuje hrubé znevážení, hanobení mrtvých lidských těl preparovaných a vystavovaných s cílem zisku a způsobem ponižujícím lidskou důstojnost," uvedla biskupská subkomise pro bioetiku. V prohlášení mimo jiné doporučuje, aby lidé na výstavu nechodili a aby na ni nepouštěli děti. 

Výhrady k The Human Body Exhibition, která je pro návštěvníky otevřena od konce září do konce listopadu, má také děkan Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, protože podle něj dehonestuje lidské tělo. 

Kontroverze a protesty provázejí tuto výstavu takřka po celém světě. Na jaře, kdy byla v České republice, proti ní vystupovali mimo jiné křesťanští demokraté i někteří odborníci z lékařského oboru. 

Lidské exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekutého silikonu, která nahradí v lidské tkáni tekutiny a zastaví tak přirozený proces rozkladu. S touto metodou přišel německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.

Tagy: Slovensko církev zákaz výstava

Zdroje: ČTK