Katalánsko má konečně premiéra. Separatistu, ale nestíhaného

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 14. 5. 2018 17:10) - Aktuality autor: von

Katalánský parlament si zvolil nového premiéra. Stal se jím separatistický poslanec Quim Torra, který tak nahradil sesazeného Carlese Puigdemonta. Torra přitom neuspěl během sobotního hlasování, jenže hrozba dalších předčasných voleb donutila poslance Torru zvolit. Pomohlo mu i rozhodnutí čtyř členů radikálně levicové katalánské strany Kandidátka lidové jednoty (CUP) zdržet se hlasování.

Nový katalánský premiér Quim Torra

Nový katalánský premiér Quim Torra,zdroj: Profimedia

Torra získal 66 hlasů od dvojice hlavních separatistických stran Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC), proti bylo 65 poslanců opozičních stran. Čtveřice příslušníků malé radikálně separatistické Kandidátky lidové jednoty (CUP) se stejně jako v sobotu zdržela, protože Torru nepodporuje a jeho navržení považuje za příliš velký kompromis s politikou španělské vlády. Členové CUP podporovali pouze opětovnou kandidaturu sesazeného expremiéra Carlese Puigdemonta, která ale kvůli jeho pobytu v zahraničí nebyla z právního hlediska možná.

Ke zvolení v prvním kole Torra potřeboval absolutní většinu hlasů, která v zákonodárném sboru se 135 křesly činí 68 hlasů. V sobotu mu tak ke zvolení dva hlasy chyběly. Nyní stačila prostá většina.

Torra, jehož na premiéra doporučil Puigdemont, v prvním projevu po zvolení řekl, že stejně jako jeho předchůdce hodlá vést region k nezávislosti. "Oceňuji výsledek hlasování a velkorysost premiéra Puigdemonta. Ať žije svobodné Katalánsko," řekl podle listu El País.

Vymanit se z madridské nadvlády

Jeho nejbližším úkolem bude sestavit vládu, čímž by měla skončit přímá správa, kterou teď nad Katalánskem vykonává Madrid. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil kabinet španělského premiéra Mariana Rajoye se souhlasem horní komory parlamentu kvůli snaze regionu odtrhnout se od Španělska. Sesazené katalánské vedení pak španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě, zatímco Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

Rajoy by měl tento týden o situaci v Katalánsku jednat s lídry dvou dalších velkých parlamentních stran, socialistů a Ciudadanos, které obě na podzim podpořily aktivaci ústavního článku 155 umožňujícího převzetí pravomocí regionální správy. Šéf v průzkumech nejsilnější španělské strany Ciudadanos Albert Rivera přítom navrhuje, aby si Madrid ponechal kontrolu nad katalánskými úřady i po sestavení regionálního kabinetu, neboť Torrovy výroky podle něho hrozí opakováním snahy o odtržení Katalánska.

Vizitka separatistického poslance katalánskéhoparlamentu Quima Torry (55)

 •  Separatistický poslanec Quim Torra je členem Puigdemontovy koalice Společně za Katalánsko (JxCat). V katalánském parlamentu zasedá od ledna letošního roku.
 • Torra byl už čtvrtým kandidátem, kterého separatisté od ustavujícího zasedání parlamentu letos v lednu navrhli. Je ale prvním, který není trestně stíhán. Předchozími kandidáty byli Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull, které španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Sánchez a Turull jsou kvůli tomu ve vazbě a Puigdemont utekl loni koncem října po sesazení z premiérského křesla do Belgie a nyní je v Německu.
 • V sobotním prvním kole hlasování Torra neprošel, protože nezískal absolutní většinu 68 hlasů. V projevu před regionálním parlamentem Torra mimo jiné prohlásil, že zůstane "věrný programu z 1. října", kdy se konalo referendum o nezávislosti, a "vytvoření republiky".
 • Podle katalánského deníku El Nacional má Torra ve své kanceláři v parlamentu fotografii Winstona Churchilla a výňatek z jeho projevu z roku 1940 v britské Dolní sněmovně "Nikdy se nevzdáme". Na dveřích kanceláře má podle deníku cedulku "Chystáte se vstoupit na svobodné území Katalánské republiky".
 • Katalánský deník El Periódico minulý týden přinesl seznam údajně Torrových tweetů z let 2011-2014, které deník označil za xenofobní. Jako příklad uvedl třeba tweet: "Žijeme pod španělskou okupací od roku 1714".
 • V roce 2015 byl Torra pět měsíců šéfem separatistické kulturní organizace Ómnium Cultural, od března 2016 do října 2017 pak ředitelem barcelonského střediska pro výzkum problémů současnosti.
 • V roce 2008 založil vydavatelství A Contra Vent Editors zaměřující se na oživení katalánské literární a žurnalistické tradice z 20. a 30. let 20. století. Napsal několik knih o historii Katalánska a biografie novinářů z období druhé španělské republiky.
 • V roce 1985 absolvoval práva na jedné z největších katalánských škol, Autonomní univerzitě v Barceloně (UAB).
 • V letech 1987 až 2007 pracoval jako právník a manažer švýcarské pojišťovací skupiny Winterthur Group.
 • Narodil se 28. prosince 1962 v Blanes v severovýchodní části Katalánska.
 • Má tři děti.

Tagy: Španělsko zahraničí nezávislost Katalánsko separatismus regionální politika

Zdroje: ČTK