Karlovarská radnice si najímá Kindla kvůli právní pomoci

- Aktuality autor: red

Karlovy Vary uzavřou smlouvu o právní pomoci s advokátem a exproděkanem na plzeňské právnické fakultě Milanem Kindlem, který je jednou z hlavních postav skandálu s falešnými tituly a nestandardním studiem.

Jeho služby využije radnice v jediné věci, a to v potvrzení přechodu likvidovaného Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary na město.

Kindl je jedním z hlavních aktérů skandálu na právnické fakultě, kde se opisovaly diplomové práce a studovalo se v rekordně krátkých časech. Dohodu o uzavření smlouvy schválila rada města. Informoval o tom mluvčí magistrátu Jan Kopál. 

Podle Kopála si radní dobře uvědomují dění kolem Kindla a jeho působení na plzeňské fakultě. Nikdo ovšem nijak nezpochybnil jeho kvality jako advokáta a právního experta, řekl mluvčí. Dodal, že například ministerstvo zdravotnictví nadále využívá jeho služeb v kauze Diag Human. "Služby budou účtovány jen za uskutečněné právní úkony, maximálně do 200000 korun ročně. Jde tedy o cenově výhodnou nabídku," uvedl Kopál. 

Uzavření smlouvy s Kindlem vyvolalo v radě města podle Kopála bouřlivou debatu. Poznamenal, že primátor navrhl vyřadit tento bod z programu jednání a doplnit. Rada města jako celek se ale rozhodla uzavření smlouvy schválit. "Kindl bude řešit složitý právní případ polistopadového přechodu majetku daný vývojem legislativy v 90. letech. Jedná se o majetek v řádu desítek až stovek milionů korun," dodal mluvčí. 

Opoziční zastupitel Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa) považuje rozhodnutí rady, v níž má většinu hlasů ODS a ČSSD, za velmi nešťastné. Podle něho spolupráce s Kindlem zpochybňuje důvěryhodnost magistrátu, která je už tak narušena řadou diskutabilních rozhodnutí. "Nechci nijak zpochybnit odbornou způsobilost pana Kindla, ale dobrých advokátů jsou v Česku desítky. Myslím, že radu měl zajímat i morální kredit toho, s nímž spolupracuje. Toto není dobré řešení," uvedl Kulhánek. 

Kindl byl v minulosti spojen i s Vysokou školou Karlovy Vary, kde byl členem akademické rady. Nyní ale školu převzalo nové vedení. Kindl po propuknutí skandálu v Plzni loni v září rezignoval.

Zdroje: ČTK