Kaplického knihovna znovu na Letnou? Tentokrát za ni oroduje i sám Zeman

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident by rád viděl stát zrealizovaný projekt zesnulého architekta Jana Kaplického na původně zamýšlené Letné. Zeman vyjádřil lítost na současným nezdarem Kaplického projekt uvést k životu.

Kaplického knihovna

Kaplického knihovna,zdroj: Isifa.com

"Je mi líto, že se nepostavila. Pokusím se přimluvit, aby se vrátil tento projekt tam, kam patří, to znamená na Letnou," řekl lidem na hlavním libereckém náměstí. "I když prezident nemá příliš velké kompetence, může si ale povolávat ministry, chodit do parlamentu, chodit na zasedání vlády a otravovat tak dlouho, až se mu nakonec někdy, ne vždy, vyhoví," poznamenal Zeman

Nová budova Národní knihovny v Praze na Letné měla být první významnou stavbou uznávaného britského architekta českého původu Jana Kaplického v jeho staré vlasti. Takzvaný blob zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, nikdy se však nerealizoval. Okolo ambiciózního návrhu se rozpoutala bouřlivá diskuse, která postupně dostala politický rozměr. Proti stavbě se postavil tehdejší prezident Václav Klaus i další pražští politici hlavně z ODS. 

To Zeman, jak dnes přiznal, je zastáncem Kaplického knihovny. Oceňuje i další moderní stavby. Za jednu z nejkrásnějších moderních staveb označil Zeman liberecký hotel a vysílač Ještěd, který chce kraj prosadit na seznam kulturních památek UNESCO. Podle Zemana si takové stavby ochranu zaslouží. "S panem ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) jsme několikrát diskutovali o tom, že by bylo za potřebí chránit opravdu moderní a krásné stavby stejně, jako rozpadávající se hrady a zámky," dodal. 

Tagy: knihovna architektura Letná

Zdroje: ČTK