Kapitánovi trajektu Sewol hrozí smrt. Ten souhlasí

- Aktuality autor: vin

Jihokorejští žalobci požadují trest smrti pro kapitána trajektu Sewol, při jehož potopení letos v dubnu zahynulo 304 lidí, převážně studentů. Kapitán plavidla v pondělí před soudem zopakoval, že se chtěl katastrofě vyhnout, nicméně prohlásil, že sám si zaslouží zemřít.

Jihokorejští žalobci požadují trest smrti pro kapitána trajektu Sewol, při jehož potopení letos v dubnu zahynulo 304 lidí, převážně studentů.

Jihokorejští žalobci požadují trest smrti pro kapitána trajektu Sewol, při jehož potopení letos v dubnu zahynulo 304 lidí, převážně studentů.,zdroj: Isifa.com

Osmašedesátiletý kapitán, který z potápějící se lodi utekl, byl obviněn ze zabití a nedbalosti. Pro další čtyři členy posádky, kteří se stejně jako kapitán z plavidla evakuovali, aniž se postarali o cestující, požaduje žaloba doživotní tresty vězení. "Obžalovaní jsou vinni vraždou spáchanou vědomou nedbalostí," sdělila dnes soudu prokuratura. "Porušili povinnosti, neboť upřednostnili své životy před tím, aby pomohli cestujícím přežít."

Kapitán přečetl prohlášení, ve kterém uvedl, že se chtěl katastrofě vyvarovat. Sdělil nicméně, že si zaslouží zemřít.

Obžaloba také tvrdí si dostatečně uvědomovala, v jaké situaci loď je. "Cestující uvnitř lodi nemohli být zachráněni, pokud nevystoupili na palubu," řekla prokuratura. "Pasažéři neměli informace o naklánění a potápění lodi. Pobřežní stráž dorazila v několika málo minutách, ale posádka nevyvinula ani nejmenší úsilí, aby cestující připravila na evakuaci."

Proces s celkem 15 členy posádky trajektu Sewol v Jižní Koreji začal v červnu. Kapitánovi hrozí trest smrti, přestože Jižní Korea vykonávání nejvyššího trest pozastavila v roce 1997.

Tagy: Jižní Korea soudní líčení nehoda trajektu

Zdroje: ČTK