Kapitán ztroskotané Costy Concordie dostal 16 let

- Aktuality autor: str

Šestnáct let a jeden měsíc stráví za mřížemi kapitán ztroskotané lodě Costa Concordia Francesco Schettino. Při nehodě plavidla zemřelo před třemi lety 32 lidí. 

Kapitán lodi Costa Concordia Francesco Schettino soud o své nevinně nepřesvědčil

Kapitán lodi Costa Concordia Francesco Schettino soud o své nevinně nepřesvědčil,zdroj: Profimedia.cz

Schettino podle soudu nese zodpovědnost za smrt pasažérů. Kapitán navíc dostal pětiletý zákaz velet lodím a doživotní zákaz výkonu veřejných funkcí. Čtyřiapadesátiletý Ital však do vězení nepůjde hned. Do výkonu trestu nastoupí, až se u případu vyřeší všechna odvolací řízení, což může trvat i několik let.

Kapitán nebude ani v domácím vězení.

Schettino se před rozsudkem bránil, že hlavní vinu za tragédii nenese. Stal se prý obětním beránkem policie a médií. Vyšetřovatelé podle něj chtěli za každou cenu najít viníka a "nehleděli přitom na pravdu".

"Je těžké nazývat životem to, co teď musím prožívat já," pronesl kapitán u soudu a dodal, že v černý den 2. ledna 2012 zemřel částečně i on.

Podle prokuratury je kapitán vinen především z toho, že po nárazu lodi na útes situaci neřešil věcně. Na palubě kvůli tomu vládl v kritických okamžicích chaos. Kapitán navíc zbaběle loď opustil mezi prvními. V době havárie bylo na palubě 4200 lidí.

 

Tagy: Itálie dopravní nehody Costa Concordia námořní doprava justice a soudy zločin a trest

Zdroje: ČTK