Kapesné dětem prospívá, v dospělosti jsou zodpovědnější

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Děti, které dostávají kapesné, dokážou v dospělosti daleko lépe spravovat své finance a je méně pravděpodobné, že upadnou do dluhů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ING Bank mezi 5000 respondenty ve 13 evropských zemích. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Lidé, kteří v dětství dostávali kapesné, mají v dospělosti větší kontrolu nad svými výdaji než ti, kdo žádné peníze nedostávali, a je u nich nižší pravděpodobnost, že přečerpají účet. Častěji také spoří a odkládají si peníze na důchod.

Pravidelně spoří více než polovina (55 procent) respondentů, kteří jako děti dostávali kapesné. Proti tomu ze skupiny bez kapesného si stranou odkládá jen 45 procent dotázaných. 

"Z výsledků nelze dospět k jasnému závěru, zda je kapesné skutečnou a jedinou příčinou odlišného přístupu, nebo zda se na něm podílejí i další faktory," řekl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček. Podle něho se zdá, že děti, jež mají možnost samostatně nakládat s nějakým finančním obnosem, získávají základní představu o finančním plánování, učí se lépe vnímat hodnotu peněz a rozvíjejí své finanční schopnosti. 

Většina rodičů, kteří v dětství dostávali kapesné (80 procent), tento zvyk dodržuje také u svých potomků (79 procent). Hlavní motivací pro ně je, aby se děti naučily chovat zodpovědně (54 procent) a lépe poznaly hodnotu peněz (48 procent). Více než třetina (38 procent) jich pak dává peníze dětem na pořízení věcí, které potřebují. 

Podle rodičů kapesné tuto úlohu skutečně plní, což je patrné v pokroku ve vnímání peněz, který u dětí spatřují v době, kdy jim dávají kapesné. Na osm z deseti z nich uvedlo, že jejich děti lépe vnímají hodnotu peněz a že se také naučily základům finančního plánování a hospodaření s penězi. Na 70 procent rodičů uvádí, že jejich děti se díky kapesnému cítí soběstačněji a tento pocit jim vydrží i při opouštění rodinného hnízda. 

Kapesné dává svým dětem téměř osm z deseti Evropanů. Na špici jsou přitom rodiče v Turecku, kde je zvykem poskytovat dětem tímto způsobem peníze v 95 procentech rodin. Naopak na spodní příčce žebříčku stojí Nizozemci, jejichž děti dostávají od rodičů finanční příspěvek jen v 67 procentech případů, v Česku je to pak 68 procent. 

Tagy: ekonomika hospodaření peníze dluhy

Zdroje: ČTK