Kantoři si stěžují: Byli jsme přinuceni hodnotit u maturit přísněji

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pravidla pro hodnocení maturitních písemek se měnila za pochodu, kantoři byli nuceni hodnotit přísněji. Tvrdí to ředitelka Gymnázia Čakovice Daniela Hochmanová. Připojila se tak ke kritice spolku EDUin, který upozornil, že studenti nedostali opravené práce, a nemohou se tak odvolat. Centrum pro přípravu maturit Cermat to ale odmítá, systém hodnocení je prý běžný.

"Hodnotitelé dostávali výhružné maily, že musí znovu otevřít práce, které ohodnotili 12 body, a byli nuceni k tomu, aby svá hodnocení přitvrdili. Pokud by to neudělali, bylo jim vyhrožováno, že za svou práci nedostanou zaplaceno. Hodnotitelé pracovali tedy ve velkém stresu, navíc byli manipulováni k hodnocení, které rozhodně nebylo správné," uvedla ředitelka v otevřeném kritickém dopise zveřejněném na serveru Česká škola.

Problém byl prý v tom, že každý hodnotitel měl navzdory školení jiná subjektivní měřítka. Hodnotitelé byli manipulováni do takového hodnocení, které se hodilo CERMAT do jejich křivky, uvedla Hochmanová.

Čtěte  také: Šéf Cermatu v ČT připustil, že státní maturita byla příliš náročná

Oproti loňsku nehodnotili letos kantoři písemky svých žáků, externí hodnotitelé proškolení Cermatem zpracovávali i několik stovek anonymních prací. "Hodnotitelé každopádně nedostávali pokyny k tomu, aby zpřísňovali hodnocení. Pokud jejich hodnocení prošlo přes vedoucího hodnotitelského týmu nebo vedoucího hodnocení předmětu a bylo shledáno nepřesným, potom hodnotitel své hodnocení opravil," sdělil ale mluvčí Cermat Petr Habáň.
Postup, kdy se v průběhu hodnocení zpřesňují zadání, jak hodnotit, je prý standardní. "První odhady ukazují, že celková neúspěšnost se nebude oproti loňskému roku výrazně lišit," dodal Habáň.

Jedná se o další problém letošních státních maturit, kvůli příliš těžkému testu z matematiky musel Cermat mírnit hodnocení. Spolek EDUin navíc kritizoval, že studenti dostali jen protokol s hodnocením slohové práce. Z něj prý nemohou poznat, v čem chybovali, což jim znemožňuje odvolání.

Tagy: kritika pravidla maturity hodnocení

Zdroje: ČTK