Kandidátku ODS na Praze 5 ovládli ´Jančíkovci´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na předních místech kandidátky ODS pro volby do zastupitelstva Prahy 5 jsou lidé, kteří byli dosud spojeni s bývalým kontroverzním starostou Milanem Jančíkem.

Sami v tom ale problém nevidí. Podle současného místostarosty Lukáše Herolda, který je na druhém místě kandidátky, je spojení s bývalým starostou pouze mediální nálepkou. Uvedl to v pondělí. Podle prvního místostarosty Petra Horáka, který do zastupitelstva nekandiduje, se ale nepovedlo kandidátku otevřít novým lidem. 

Lídrem kandidátky ODS je senátor Miroslav Škaloud, který působil jako starosta Prahy 5 před Jančíkem. Kromě Herolda jsou v první desítce také další členové současného vedení radnice - místostarostka Lucie Vávrová a radní Vojtěch Zapletal. Ze šestého místa chce do zastupitelstva europoslankyně Andrea Češková. 

Ti, kteří byli proti Jančíkovi, nemají šanci

Zastupitelé za ODS Martin Fott a Heda Šupová, kteří v tomto volebním období odešli do opozice, jsou až na 16. a 44. místě. První místostarosta Petr Horák, který se v závěru volebního období vůči Jančíkovi vymezoval a usiloval o jeho sesazení, na kandidátce není vůbec. 

"Šlo mi o obrodu ODS v Praze 5. Chtěl jsem takové změny, aby se kandidátka otevřela neokoukaným tvářím a byla pro lidi akceptovatelná. Ale nepodařilo se mi to prosadit, tak jsem se rozhodl nekandidovat," řekl Horák. 

Obsazení kandidátky ODS už dříve kritizovali opoziční zastupitelé i členové strany Věci veřejné (VV) v Praze 5, za kterou do zastupitelstva kandiduje také ministr vnitra Radek John. Podle VV je spojeno s Jančíkem minimálně prvních devět lidí. 

Herold: Jančíkovci nejsme, slibujeme audit

"Je to mediální nálepka, že jsme 'jančíkovci'," uvedl Herold. Podle něj současní kandidáti chtějí "začít s čistým stolem". "Chceme udělat takové kroky, které ukončí pochybnosti o některých minulých krocích. Proto chceme na radnici provést forenzní a personální audit," slíbil Herold. 

Kromě auditu na radnici chce ODS v Praze 5 usilovat o vyrovnaný rozpočet a dokončení privatizace. Chce rovněž podpořit přestavbu pozemků Českých drah u smíchovského nádraží a rozvoj barrandovského sídliště směrem k Holyni. V programu rovněž slibuje poskytnout pozemky pro výstavbu národního ragbyového stadionu, dále vymístění autobusového terminálu Na Knížecí, podporu pro rozšíření golfového areálu za Bucharovu ulici a výstavbu zimního stadionu na barrandovském sídlišti.

Tagy: ODS kandidátka

Zdroje: ČTK