Kandidátkou na eurokomisařku je ministryně Jourová. Hnutí ANO řeší výběr nástupce

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Kandidátkou české vlády na eurokomisařku bude ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Představitelé koaličních stran se na její nominaci dohodli na pondělním jednání koaliční rady. Hnutí ANO musí vybrat nástupce Jourové. Jednou z kandidátek může být dosavadní náměstkyně ministryně Klára Dostálová. 

Věra Jourová

Věra Jourová,zdroj: Isifa.com

Dohodu umožnil ústupek ČSSD, která chtěla nominovat exministra financí Pavla Mertlíka. Výměnou chce prosadit navýšení peněz na sociální služby o zhruba 750 milionů korun a vyšší růst minimální mzdy. Podle ČSSD by se měla od ledna zvýšit o 700 korun na 9200 korun oproti původně plánované pětistovce.

Jourová byla považována za hlavní favoritku na zisk nominace, neboť navržením političky roste šance, že český eurokomisař povede některý z významnějších resortů v příští Evropské komisi. Její šéf Jean-Claude Juncker v ní totiž chce mít vysoké zastoupení žen. 

"Jsem rád, že jsme dospěli ke shodě. Je velká šance získat zajímavé portfolio," řekl vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Dodal, že s navýšením minimální mzdy i většími prostředky pro sociální služby souhlasí. Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka ale bude nutné zvýšení minimální mzdy projednat ještě na tripartitě.

Hnutí ANO probere nástupce na nebo nástupkyni Jourové. V pondělí to řekl šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš. Připustil, že jednou z kandidátek může být dosavadní náměstkyně Jourové Klára Dostálová. Hnutí ANO má podle koaliční smlouvy právo navrhnout premiérovi šéfa ministerstva pro místní rozvoj. 

Dostálová je náměstkyní pro evropské programy a na svém místě by ji ráda viděla i sama Jourová.

"Je profesionálka, která má velmi dobrý vhled nejen do oblasti (evropských) fondů, ale i do dalších agend, které má ministerstvo," uvedla Jourová o své případné nástupkyni. O jejím navržení na vedení úřadu prý Jourová zatím jednala pouze neoficiálně s Babišem. Šéf hnutí ANO jí ale svůj názor na Dostálovou zatím neřekl, uvedla Jourová. 

Premiér a předseda koaliční ČSSD Bohuslav Sobotka se omezil na konstatování, že nominace nástupce Jourové je nyní na ANO.

"Pro mě osobně jako pro premiéra bude důležitá jeho kompetence, schopnost vést dané ministerstvo," poznamenal Sobotka. 

 

Tagy: Česká republika eurokomisař

Zdroje: ČTK