Kandidátem vládní koalice na ombudsmana je Varvařovský

- Aktuality autor: red

Koalice doporučí svým poslancům, aby při volbě ombudsmana podpořili bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského. Po středečním jednání lídrů vládních stran to řekl premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Poslanci se k dalšímu kolu volby nástupce zesnulého Otakara Motejla sejdou 7. září na mimořádné schůzi. Vládní koalice má v dolní komoře pohodlnou většinu. 

Varvařovského nominovala horní komora parlamentu na popud senátorek z klubů ODS a TOP 09 a Starostové. Nového ombudsmana bude sněmovna vybírat ze čtyř kandidátů. Senát kromě Varvařovského nominoval ještě předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie.

Prezident Václav Klaus navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a opětovně občanského aktivistu Johna Boka. Za největšího favorita volby byl už před dnešní koaliční schůzkou považován Varvařovský. Sněmovna se pokoušela ombudsmana zvolit už v červenci. Žádný z tehdejších kandidátů ale nezískal potřebný počet hlasů. 

Ještě před novou volbou ombudsmana se chystá před poslanci vystoupit Klaus, podle médií má přichystán projev o směřování země. Klaus v prezidentské funkci vystoupil ve sněmovně zatím poprvé a naposledy v říjnu 2003. Zkritizoval tehdejší koaliční vládu vedenou ČSSD, vytkl jí rekordně vysoký schodek státního rozpočtu na následující rok, měl výhrady k reformě veřejných financí a upozornil na růst moci státu na úkor občanských svobod.

Druhým bodem mimořádné schůze dolní komory bude příští týden poslanecká novela zákona o veřejných zakázkách, kterou předložily poslankyně VV Karolína Peake a Kateřina Klasnová.

Novela má za cíl napravit současný stav, kdy se akciové společnosti s anonymními akciemi na doručitele nemohou ucházet o účast v soutěži o veřejné zakázky. Lídři vládních stran se dnes dohodli také na tom, že koalice poslanecký návrh novely zákona o veřejných zakázkách podpoří. 

Problém způsobila novela zákona z letošního jara. Ta stanovila jako podmínku, že akciové společnosti, které se ucházejí o zakázku, smějí mít akcie pouze na jméno a musí předložit seznam akcionářů. Změna má platit od 15. září. Tím se ale z účasti vyloučily společnosti, které mají vydány akcie na doručitele, respektive na majitele, bez ohledu na to, jestli jsou jejich vlastníci známi, či nikoliv. To ale vyvolalo nesouhlas velkých firem, které se proti této změně začaly bouřit; šlo například o ČEZ nebo Komerční banku.

Zdroje: ČTK