Kancléř Mynář podá kvůli bezpečnostní prověrce rozklad

- Aktuality autor: roj

Hradní kancléř Vratislav Mynář se bude proti zamítnutí bezpečnostní prověrky podáním rozkladu k Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu. Podle prezidenta Miloše Zemana by to měl udělat již ve středu. Zeman zároveň naznačil, že svého kancléře neodvolá do té doby, než Mynář absolvuje všechny možnosti odvolání. Je tedy pravděpodobné, že na Hradě zůstane až do konce Zemanova volebního období. 

Prezidentova kancléře Vratislava Mynáře (vpravo) zamítnutí bezpečnostní prověrky nerozhází. Prezident Miloš Zeman slíbil, že pro něj na Hradě vždycky nějaké místo najde

Prezidentova kancléře Vratislava Mynáře (vpravo) zamítnutí bezpečnostní prověrky nerozhází. Prezident Miloš Zeman slíbil, že pro něj na Hradě vždycky nějaké místo najde,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Mynář dostal záporné rozhodnutí na udělení prověrky na stupeň přísně tajné na konci září. Poté oznámil, že pravděpodobně podá rozklad. "Pokud vím, bude ho podávat zítra (ve středu) předtím, než spolu se mnou odletí na zasedání prezidentů zemí visegrádské čtyřky," řekl Zeman. "Vyčkám na jeho odvolání, protože na odvolání má právo každý občan České republiky a rozhodnu se podle toho, jak odvolání dopadne," dodal.

Poukázal na to, že Bezpečnostní informační služba (BIS) dala Mynářovi kladné stanovisko.

Pokud Nejvyšší bezpečnostní úřad rozklad odmítne, může Mynář podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Podle médií by rozhodnutí soudu mohlo trvat poměrně dlouho, Mynář by tak ve své funkci mohl zůstat až do konce tohoto Zemanova volebního období.

Na otázku, zda počká s případným odvoláním kancléře až na soudní rozhodnutí, prezident odpověděl, že "jestliže každý má nárok na odvolání, platí to i na kancléře, protože všichni si jsme rovni". Zeman již dříve řekl, že pro Mynáře ve své kanceláři vždy najde nějaké místo, i když už nebude kancléřem.

Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později. Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl.

Tagy: Česko domácí NBÚ bezpečnostní prověrka kancléř prezidenta

Zdroje: ČTK