Kanadu postihly záplavy, 75 tisíc lidí musí opustit domovy

- Aktuality autor: Danica Klein

Desítky tisíc obyvatel západokanadské provincie Alberta musely opustit své domovy kvůli rozsáhlým záplavám a masivním sesuvům půdy, které způsobily dlouhotrvající prudké deště. Evakuace zasáhla především část milionového města Calgary, kde úřady nařídily evakuaci 75.000 lidí, informovala agentura Reuters. Dosud nejsou žádné zprávy o obětech, pohřešují se nejméně dva lidé. 

Povodně v Kanadě

Povodně v Kanadě,zdroj: cnn.com

V centrálních obvodech Calgary byl vyhlášen výjimečný stav, zavřené jsou školy i úřady, nejezdí příměstské vlaky ani autobusy, centrum je téměř nedostupné. "Dostat se dnes do centra bude velmi, velmi složité, jsou tu mosty a podjezdy, které jsou neprůjezdné. Doporučuji lidem, aby zůstali doma s rodinami a vyhnuli se všem cestám, které nejsou nezbytně nutné," vzkázal obyvatelům calgarský starosta Naheed Nenshi. 

Evakuována byla i část zvířat z calgarské zoo, která je přímo na břehu rozvodněné řeky Bow River. Kvůli nedostatku vhodných bezpečných prostor vedení zahrady ve spolupráci s policií podle kanadských médií zvažuje, že v případě zhoršení situace přesune část kočkovitých šelem do vazebních cel u místního soudu. 

Kanadský premiér Stephen Harper nechal do postižené oblasti přesunout letky armádních vrtulníků a další vojenské jednotky. Na cestě do provincie Alberta je nejméně 1200 vojáků. 

Úřady informovaly, že živel nijak neohrožuje místní síť potrubí s ropou a zemním plynem. Situaci dnes podrobně analyzovaly, neboť ve čtvrtek stromy stržené řekou plynové potrubí protrhly. 

V jižních částech Alberty napršelo za poslední dva dny přes 100 milimetrů srážek, vydatné deště mají podle meteorologů pokračovat do soboty. Úřady proto varují, že to nejhorší místní obyvatele teprve čeká. 

Jižně od Calgary se vylilo z břehů několik řek, které strhávají mosty a silnice, odnášejí zaparkované automobily a podemílají domy na pobřeží. Z naplavených kmenů a sloupů elektrického vedení se vytvářejí zátarasy, které brání odtoku vody. 

Záchranné týmy musely už čtvrtek večer zasahovat na transkanadské dálnici u města Canmore, kde sesuv půdy uvěznil několik automobilů. Jejich posádky musel osvobodit vrtulník, komunikace pak byla pro dopravu uzavřena.

Tagy: evakuace Kanada povodně 2013

Zdroje: ČTK