Kanada vyhostila ruské vojáky, nevydá víza viníkům krymské krize

- Aktuality autor: Michal Polák

Kanada zakázala vydávání víz lidem, kteří jsou zodpovědni za současnou krizi na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil premiér Stephen Harper. Kanada o den dříve vyhostila skupinu ruských důstojníků, kteří byli v zemi na odborných jazykových kurzech a zrušila vojenskou spolupráci s Moskvou.

Kanadský premiér Stephen Harper

Kanadský premiér Stephen Harper,zdroj: Getty Images

Opatření jsou součástí protiruských sankcí za invazi ruských vojsk na ukrajinském Krymu, podobná už ve čtvrtek přijaly Spojené státy. 

Harperův úřad nespecifikoval, kterých činitelů se zákaz vstupu na kanadské území týká. Premiér pouze uvedl, že jde o "množství jedinců zodpovědných za ohrožování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny". 

Vyhoštění vojáci podle ruských médií studovali angličtinu a francouzštinu na vojenských odborných školách v provinciích New Brunswick a Québec. Jejich pobyt byl součástí výměnných programů mezi ministerstvy obrany, zakotvených v mezivládní kanadsko-ruské smlouvě. Ve čtvrtek dostali 24 hodin na to, aby zemi opustili. 

Kanada odvolala vojenské cvičení

Kanada rovněž odvolala společné vojenské cvičení Vigilant Eagle, které pořádají ozbrojené síly Ruska a Kanady každoročně od roku 2009. 

Harper označil přítomnost ruských vojáků na Krymu za nezákonnou a na protest odvolal kanadského velvyslance z Moskvy. Kanadské úřady rovněž zmrazily účty 18 bývalých členů nejvyššího ukrajinského vedení, které podezírají z podílu na vyvolání krvavých incidentů v centru Kyjeva. 

V Kanadě žije silná ukrajinská menšina, po Rusku druhá nejpočetnější. Po vyostření krize v Kyjevě a vpádu ruských vojsk na Krym na několika kanadských vládních budovách zavlála ukrajinská vlajka. Kanadské vedení hodnotí ruskou politiku vůči Ukrajině jako otevřenou agresi a hrubé porušení mezinárodního práva.  

Tagy: Kanada krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK