Kanada obvinila čínské hackery z napadení klíčové počítačové sítě

- Aktuality autor: Petr Kubec

Kanada v úterý oficiálně obvinila čínské hackery, že za podpory čínského státu napadli jednu z jejích klíčových počítačových sítí. Jedná se o závažné obvinění, jelikož v současnosti se Kanada snaží vyjednat s Pekingem zvýšení dodávek své ropy do Číny.

Hacker (ilustrační fotografie)

Hacker (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Kanadské úřady uvedly, že se do sítě Státní rady pro výzkum (NRC) dostal "velmi důmyslný činitel podporovaný čínským státem". Rada je hlavním výzkumným střediskem vlády, spolupracuje tak s předními společnostmi, jako je například výrobce letadel a vlaků Bombardier.

O případech prolomení internetového zabezpečení Kanada informovala už dříve, až dnes ale poprvé ukázala na Čínu. Ta je přitom z podobných útoků podezírána často, Peking ale obvinění odmítá.

Jeden z kanadských činitelů podle Reuters řekl, že kanadský ministr zahraničí John Baird vedl dnes k případu se svým čínským protějškem Wangem I "upřímnou výměnu názorů".

Americké ministerstvo spravedlnosti již dříve obvinilo čínské podnikatele, že prolomili počítačové systémy několika společností, včetně výrobce letecké techniky Boeing. Čína tak prý chtěla získat přístup k údajům o vojenských projektech.

Tagy: obvinění Čína ropa internet Kanada sit hackeři

Zdroje: ČTK