Kamenné lavice či toalety ve zdi. Pražské náplavky čeká rekonstrukce

- Aktuality autor: Petr Kubec

Nové kammené lavice, toalety ve zdi, odpadkové kontejnery pod zemí a další novinky přibudou na pražských náplavkách na Rašínově a Dvořákově nábřeží. Rozhodli tak v úterý radní hlavního města. Studii o tom, jak jsou chystané změny proveditelné, uskuteční kancelář Projektil Architekti.

Náplavka a budovy na Rašinově Nábřeží, Praha

Náplavka a budovy na Rašinově Nábřeží, Praha,zdroj: Profimedia.cz

Na nábřeží už nebudou nevyhovující staré lavičky. "Stávající mobiliář odpovídajícím způsobem neplní svojí funkci a ve smyslu přeměny nábřeží ve významné prostory města tak není těmto lokalitám adekvátní," píše se v dokumentu.

Opravy se dočkají také veřejné toalety. Z náplavek zmizí provizorní umístěné ve stavebních buňkách a mobilní WC. Přestěhují se do volných vnitřních prostor ve zdech náplavky.

Nově vyřešené budou i kontejnery na odpad. Podle nové studie se přesunou pod zem. Vrchní plošina by měla být pokrytá stejnou kamennou dlažbou jako povrch náplavky, osazené by měly být velkými otvory pro vhazování odpadků. Architektonicky bude nové toalety a kontejnery řešit architekt Petr Janda.

Praha chce předělat břehy Vltavy v celé délce hlavního města. Podél řeky mají například vzniknout oddechové zóny, přibudou nové cesty a jednotlivé úseky mají být propojeny tak, aby bylo možné je projít vcelku. Vzniknout mají nové lávky, které překlenou rušné silnice, a nová schodiště. V plánu je rovněž vznik piknikových zón.

O veškeré akce a dění podél řeky by se měl starat jejich správce, společnost Trade Centre Praha. Jejím stoprocentním vlastníkem je Praha.

Tagy: Česko Praha zábava rekonstrukce správa rekreace architektura ČR náplavka

Zdroje: ČTK