Kambodžský věznitel Duch dostal doživotí, na svědomí má kolem 17.000 životů

- Aktuality autor: Michal Polák

Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu dnes v odvolacím procesu poslal na doživotí do vězení někdejšího velitele nechvalně proslulé věznice S-21 ultralevicového režimu Rudých Khmerů Kanga Keka Ieua. Informovala o tom agentura AFP.

Kang už byl v roce 2010 odsouzen k 35 letům vězení za vraždy, mučení, znásilňování, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti; později mu byl verdikt snížen na 19 let, což ale popudilo příbuzné obětí režimu Rudých Khmerů. Dnešní rozsudek už je definitivní, není proti němu odvolání a Kang Kek Ieu by měl strávit zbytek života za mřížemi.

"Zločiny Kanga Keka Ieua patří mezi nejhorší, jaké byly v dějinách kdy zaznamenány. Zaslouží si nejvyšší možný trest," řekl novinářům předseda tribunálu. "Trest musí být tvrdý, aby se předešlo podobným zločinům," dodal předseda, který mimo jiné odsoudil i "šokující a ohavnou" povahu odsouzeného, jenž řídil "továrnu na smrt". Mezinárodní trestní tribunál nesmí udělit trest smrti.

Jak uvedla agentura AP, Kang stál klidně a bez náznaku jakýchkoli emocí vyslechl čtený rozsudek. Pak k sobě spojil dlaně a sepjaté je přitiskl k hrudi na znamení úcty projevené soudci, než ho odvedla soudní stráž.

Duch dostal doživotí

Devětašedesátiletý Kang Kek Ieu, známý také pod přezdívkou Duch (v různých jazycích se vyslovuje různě - mimo jiné dyš, duš nebo duk), vedl kambodžskou věznici S-21, v níž zahynulo až 17.000 lidí, v letech 1975 až 1979.

Mezinárodní tribunál zahájil v loňském roce soud také se třemi nejvyššími dosud žijícími představiteli totalitního režimu Rudých Khmerů, který v 70. letech zlikvidoval téměř dva miliony lidí. Hlavní ideolog, pětaosmdesátiletý Nuon Chea, druhý muž režimu Khieu Samphan, jemuž je 80 let, a bývalý ministr zahraničí Ieng Sary, který má 86 let, jsou obviněni z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Vůdce Rudých Kmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

Tagy: proces doživotí Kambodža

Zdroje: ČTK