Kalouskův plán odmítáme, potvrdily VV. Ohrozí vládu?

- Aktuality autor: red

Ministři za Věci veřejné odmítají úsporný plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), podle nějž měli letos ve svých úřadech ušetřit více než polovinu ze zhruba deseti miliard vládních úspor na ministerstvech.

Ve středu má o úsporách jednat vláda. Ministři za VV jsou ochotni uspořit jen třetinu z této částky. Nechtějí, aby je škrty postihly více než koaliční partnery ODS a TOP 09. Po úterním jednání vládních zástupců VV to řekli předseda strany Radek John a ministr školství Josef Dobeš. 

Podle Johna je třeba v současných úsporných opatřeních přihlížet k tomu, že ministerstva již tento rok část svých rozpočtů zkrátila podle plánu bývalého ministra financí Eduarda Janoty

"To je to, že vnitro přišlo o miliardu a teď má přijít o (další) 1,2 miliardy. To znamená, že na osekání celého dluhu (všech ministerstev dohromady) se podílí 13 procenty. Ministerstvo školství muselo už dříve uspořit 1,6 miliardy, podílí se tedy 26 procenty," vysvětlil John. 

John po skončení jednání ministrů VV dále uvedl, že ostatní resorty musely v první vlně úspor škrtat ve svých rozpočtech podstatně méně. Jeho strana proto na zítřejším jednání vlády navrhne "spravedlivější" rozložení úspor mezi ministerstva.

Čtyři ministři za VV jsou podle Dobeše ochotni dohromady ušetřit 30 procent z celkové částky, kterou chce kabinet na ministerstvech zmrazit. Takový návrh prý nabídnou koaličním partnerům jako maximum možného. Pokud s ním neuspějí, budou prý vetovat vládní úsporný plán. Umožňuje jim to koaliční smlouva. 

Podle Kalouskova návrhu se z plánovaných deseti miliard škrtů týkalo ministerstev spravovaných VV skoro šest miliard. Tři miliardy mělo ušetřit ministerstvo školství, 1,2 miliardy vnitro, 1,5 miliardy doprava. 

Ministr financí ale má za to, že se všem úřadům měřilo stejně. "Vzali jsme všechny výdaje, odečetli jsme sociální dávky a evropské dotace a z toho, co zůstalo, se všem krátilo o 2,5 procenta. (...) Resortům, které mají nejvyšší výdaje, vyšly logicky největší částky," vysvětlil v médiích Kalousek. 

Také premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že návrh ministra financí je koncipován přísně neutrálně. Ministři za VV si podle něj na zmrazení výdajů ve svých úřadech nemohou stěžovat, protože se týká všech ministerstev. Kdo podobné opatření manažersky nezvládne, nemá podle předsedy vlády v kabinetu co dělat.

Zdroje: ČTK