Kalousek: V rozpočtu je dvanáctimiliardový polštář

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve státním rozpočtu je až dvanáct miliard korun, které by se za určitých okolností daly použít na snížení jeho schodku. Serveru Ekonom.cz to ve středu řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí to ale podmiňuje tím, že se v příštím roce podaří prodávat státní dluhopisy a refinancovat státní dluh stejně úspěšně jako v druhé polovině letošního roku. 

"Pokud by se mi v roce 2011 podařilo prodávat dluhopisy a refinancovat státní dluh stejně úspěšně jako v druhé polovině letoška, tak tyto prostředky v rozpočtu skutečně mám," řekl Ekonomu Kalousek

"Není to rezerva, na běžné výdaje peníze nepůjdou"

Pokud však finanční trhy například pod vlivem španělských obtíží znervózní, nebude podle něho stačit ani částka 74 miliard, která je zatím na obsluhu dluhů vyčleněna. Současně Kalousek zdůraznil, že nejde o žádnou rezervu: v případě příznivého vývoje pouze o ušetřené peníze sníží deficit. "Nedám je na běžné výdaje ani na penzijní reformu," řekl. ´

Letos na krytí státních dluhů postačí díky dobrému ratingu České republiky 35,8 miliardy korun místo předpokládaných 56,8 miliardy. 

Minulou středu sněmovna hlasy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných odsouhlasila státní rozpočet na budoucí rok s výdaji 1179 a příjmy 1044 miliard korun. Schodek 135 miliard je třetí největší v historii samostatné republiky.

Tagy: miliardy rozpočet schodek navyseni

Zdroje: ČTK