Kalousek převzal cenu pro nejlepšího ministra financí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Ministr financí Miroslav Kalousek v noci na dnešek převzal ve Washingtonu cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Udělil mu ji mezinárodní časopis Emerging Markets. Kalousek, který ocenění dostal již v roce 2008, je považuje za poctu fiskální politice celé vlády.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Je to samozřejmě ocenění fiskální politiky země, která se nějak chová, rozumné úsporné politiky vlády, která chce za každou cenu konsolidovat veřejné rozpočty," řekl Kalousek novinářům.

Emerging Markets ve své tiskové zprávě zdůvodnil své druhé ocenění hlavně přínosem Kalouska k upevnění postavení České republiky na mezinárodní úrovni, například u investorů a na finančních trzích. Časopis také zmínil nedávné zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard & Poor's a upozornil, že trendem u mnoha jiných zemí je naopak jeho snižování.

Podle Haška jde o jednu z mála dobrých zmínek o politice v České republice

Za rozvíjející se ekonomiky je považováno 31 států střední a východní Evropy, včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části. Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je přínos ministra pro řízení fiskální politiky státu.

Kalouska dnes ocenil i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj jde o jednu z mála dobrých zmínek o politice v České republice za poslední dobu. "Jde o zprávu, kterou, doufám, nepřehlédnou ratingové agentury a investoři českých dluhopisů," uvedl Hašek.

Předání ceny se konalo při příležitosti zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Tagy: cena

Zdroje: ČTK