Kalousek posílá policii na Vondrův tým, kvůli milionové zakázce

- Aktuality autor: red

Ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli údajně podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro.

Společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany, píše čtvrteční Právo. O tom, že úřad ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) "posílá policii na tým kolegy Vondry", informuje také server Aktuálně.cz.

Rozdíl skoro 700 milionů

Podle deníku neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala Úřadu vlády 766 milionů.

Podle Aktuálně.cz trestní oznámení podal finanční a analytický útvar ministerstva, který se zabývá mimo jiné i praním špinavých peněz. Pochyby se podle serveru opírají o tok peněz určených na zakázku: firma, která ji vyhrála, najala další společnosti, které fakticky odvedly práci za méně peněz. "150 milionů putovalo na účty spojené s firmou, která ve skutečnosti na zakázce vůbec nepracovala," píše Aktuálně.cz. Připomíná také, že Vondra a Kalousek se nedávno střetli kvůli koncepci armádních obchodů.

Zakázka bez soutěže

Aktuálně.cz uvádí, že trestní oznámení nemíří na konkrétního člověka, ale týká se obecně lidí zodpovědných za peníze spojené s českým předsednictvím. Podle deníku Právo směřuje oznámení ministerstva financí jak na jednatele a současné vlastníky společnosti Promopro - manžele Jaroslava a Milenu Veselé, tak i na dosud neurčené lidi, kteří tehdy zastupovali ČR při jednání s nimi. "Vesměs to zřejmě měli být lidé ze sekce vedené Vondrou," píše list. Zakázka byla podle něj udělena bez veřejné soutěže s odůvodněním, že Promopro má v požadované oblasti služeb exkluzivní postavení. Právo ale píše, že se toto exkluzivní postavení nijak neprokazovalo "a ostatně prokázat nešlo".

Úřad vlády podle deníku zaplatil na účet firmy 525 milionů, zbytek se řešil zápočty a dobropisy. Ačkoli původní limit 85 milionů byl mnohonásobně překročen, dodatky ke smlouvě prý nebyly uzavírány, "Promopro prostě posílalo faktury a Úřad vlády je promptně proplácel". Například za technické zajištění neformálního lednového setkání ministrů spravedlnosti a vnitra EU v pražském Kongresovém centru Promopro vyfakturovalo Úřadu vlády přes 90 milionů, píše Právo. Dvoudenní technická pohotovost na telefonu stála údajně přes 600.000 korun.

Milionový podvod?

Promopro přitom podle deníku přesunulo velkou část plnění obří zakázky na jinou firmu - přes 378 milionů prý totiž přímo zaplatilo společnosti NWDC, která zakázku fakticky zajišťovala. Zhruba 147 milionů si nechalo, uvedl deník. "Jednatelé eseróčka, manželé Veselí, si z této částky přímo pro sebe převedli skoro 45 milionů korun," cituje Právo svůj nejmenovaný zdroj informací.

Aktuálně.cz uvedlo, že Kalousek ani Vondra se k věci nechtěli vyjadřovat. Ministr financí ale informace o trestním oznámení výslovně nepopřel. "V tuto chvíli nebudu nic komentovat," uvedl pouze. Vondra serveru řekl, že o tom nemá žádné informace. "Jisté ale je, že po organizační stránce bylo předsednictví naprosto perfektně zvládnuté a co se týče celkových nákladů srovnatelné s předsednictvím jiných zemí. Organizační zajištění navíc zachránilo pověst České republiky poté, co uprostřed předsednictví padla vláda," cituje ho Aktuálně.cz.

Tagy: vondra zakázka

Zdroje: ČTK