Kalousek ovládl sněm TOP 09. Svoboda je podle něj v ohrožení

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2015 14:52) - Aktuality autor: mba

Opoziční TOP 09 na 4. celorepublikovém sněmu volí nové vedení. Po Karlu Schwarzenbergovi, který končí na vlastní přání kvůli zdraví, převzal funkci předsedy jeho dosavadní statutární zástupce Miroslav Kalousek. Ve volbě, kde byl jediným kandidátem, jej podpořilo 148 delegátů ze 171, tedy podporu 86,5 procenta. Statutárním zástupcem nového šéfa TOP 09 bude dosavadní místopředseda strany Marek Ženíšek.

Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09

Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09,zdroj: Profimedia.cz

Kalousek delegátům poděkoval za silný mandát. "Jak silný je, tak silný je to závazek a tak silná je to odpovědnost," uvedl. Současně poděkoval Schwarzenbergovi, který se stal čestným předsedou TOP 09. "Pro nás vždy bude nezpochybnitelnou mravní autoritou," konstatoval. Oba politici dostali za velkého potlesku kytice.

V padesátiminutovém kandidátském projevu k delegátům sněmu v pražském hotelu Don Giovanni varoval Miroslav Kalousek před rostoucími imperiálními ambicemi Moskvy. Pomoci podle něj může aktivní přístup a směřování země k "tvrdému jádru EU". Opět zdůraznil, že kvůli zachování demokratického hřiště bude spolupracovat se všemi, kdo mají stejný cíl, tedy i demokratickou levicí.

Riziko pro demokracii

Uvedl také, že migrační vlna není fatální hrozbou, jak si někteří myslí, varoval před hysterií. "Odmítněme xenofobní, rasistické a nesnášenlivé postoje, kterým se, bohužel, staví do čela prezident republiky," řekl. ČR by podle něj ale neměla zůstat stranou boje proti takzvanému Islámskému státu. "Evropa je mnohem silnější, než si myslí antievropané," konstatoval.

"Rizikem je vlastní lhostejnost," vypočítal Kalousek hrozby, které podle něj bezprostředně ohrožují rozvoj demokracie v Česku. Stát podle něj v poslední době ztratil hodně z kreditu, který získal po roce 1989. Svobodná společnost už podle něj je terčem útoku a společnost by to neměla přehlížet. Jako příklad uvedl práci médií vlastněných Babišem. Přirovnal to k situaci, kdy ignorováním poryvů větru člověk přehlédne blížící se bouři.

Čím více EU, tím lépe

Vizí TOP 09 je přitom stát, který občany neřídí, ale chrání je a podporuje je, konstatoval Kalousek. Stát by podle něj měl minimálně zasahovat do ekonomiky. Vyslovil se pro silnou a akceschopnou Evropu, ČR by se podle něj měla zařadit mezi silné členy a nespokojovat se s cestou těch pomalejších. "Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie," uvedl.

Voličům chce v blížících se volbách nabídnout kapitalismus pro střední třídy, který se osvědčil v mnoha západních zemích. Přitom zdůraznil potřebu sociálního akcentu a uvedl, že v této oblasti by se chtěl vyvarovat chyb, které dříve učinil. "Musíme se vyvarovat chyb, které jsem dělal. Musíme být více empatičtí vůči lidem obávajícím se o svůj sociální standard," uvedl s odkazem například na handicapované. Stát podle něj ale nesmí být rovnostářský jako v současném systému penzí.

Kalousek podpořil Ženíška, ten důvěru dostal

Statutárním zástupcem nového šéfa bude dosavadní místopředseda strany Marek Ženíšek. Ve volbě prvního místopředsedy získal hlasy 71 procent delegátů. Kandidoval jediný, z vyzvednutých 173 hlasovacích lístků získal 124. Kalousek o jeho podporu požádal delegáty sněmu krátce po své vlastní volbě.

Svou roli v TOP 09 vidí Ženíšek jako partner předsedy Kalouska, nechce být jeho alternativou. V kandidátském projevu uvedl, že chce naslouchat tomu, co se odehrává v krajích, navštěvovat regiony. Zdůraznil, že TOP 09 se musí před blížícími se volbami zaměřit na prvovoliče.

Hned v prvním kole volby byli zvoleni také řadoví místopředsedové, kterými se podle očekávání stali Leoš Heger, Markéta Adamová, Helena Langšádlová a Jitka Chalánková. Výsledky hlasování odpovídají tomu, co před sněmem vyslovil Kalousek a nyní už čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Přáli si větší zastoupení žen ve vedení a "omlazení týmu".

Tagy: TOP 09 domácí česká politika

Zdroje: ČTK