Kalousek otočil: Tajnou nahrávku nemám, novináře jsem napálil

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes oznámil, že nemá k dispozici tajnou nahrávku ze schůzky 13 šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků k tématu zvýšení DPH na tisk, o níž mluvil ve středu.

Šlo prý z jeho strany o mystifikaci. Šéfredaktor Lidových novin (LN) Dalibor Balšínek reagoval prohlášením, že ministr financí se snaží znevěrohodnit debatu v médiích o penzijní reformě a zvyšování DPH.

Kalousek sdělil, že měl jen kusé a neověřené informace, že se šéfredaktoři scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě. Z tohoto důvodu si prý "dovolil v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi Mladé fronty Dnes (MfD)" Robertu Čásenskému.

Ten dnes řekl, že Kalousek ve středu "poměrně přesně" citoval slova účastníků schůzky, a jeho tvrzení proto nepůsobila nedůvěryhodně. "Večer usoudil, že bude dobré, když bude říkat, že má nahrávku. Dnes usoudil, že bude dobré, když bude říkat, že žádnou nahrávku nemá. Co k tomu dodat," poznamenal Čásenský.

Legrace o mystifikaci?

V rozhovoru pro server Aktuálně.cz v noci na dnešek Kalousek existenci nahrávky nepopíral. Řekl naopak, že se k němu "dostala zvláštními cestami". Odmítl, že by za nahráváním stál, a prohlásil, že je "také v šoku", že něco takového existuje. O existenci nahrávky předtím informoval šéfredaktora MfD Roberta Čásenského a v telefonických rozhovorech věc potvrdil i šéfredaktorovi Lidových novin Daliboru Balšínkovi, oznámily ve středu večer servery idnes.cz a lidovky.cz. Sestřich nahrávky chtěl podle nich zveřejnit v České televizi.

Dnes ráno Kalousek rozeslal písemné prohlášení o mystifikaci, na další novinářské dotazy odpovídat nechtěl.

"Jednoznačně jde o to znedůvěryhodnit tisk a debatu, která se o penzijní reformě a zvyšování DPH bude odehrávat na stránkách novin," řekl dnes Balšínek. Podle něj je taková snaha stejně závažná, jako kdyby nahrávku skutečně měl.

Kalousek si vyhodnotil, že tvrzení o vlastnictví nahrávky je pro něj politicky mnohem nebezpečnější než slova o legraci a mystifikaci, míní Balšínek. "Kdyby nahrávku měl, mohlo by to být něco jako aféra Watergate. Nikdo z lidí, kteří na schůzce byli, si nahrávku nepořizoval," podotkl šéfredaktor LN. Kanceláře společnosti MAFRA, vydavatele MfD a LN, kde se úterní schůzka konala, budou prověřeny na přítomnost mikrofonů, dodal.

Kalousek se přiznal ke lži

Šéfredaktor Týdne František Nachtigall v prohlášení upozornil, že ministr se přiznal ke lži. "Po prohlášeních Miroslava Kalouska si nemůžu odpustit otázku, zda pan ministr lhal včera, nebo dnes, nebo třeba i v dalších, pro osud Česka daleko důležitějších věcech," podotkl Nachtigall.

Šéfredaktoři na schůzce diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy. Dopis měl být původně zveřejněn v pondělí, nyní bude zřejmě publikován ještě dnes či v pátek. Podle Čásenského se šéfredaktoři dohodli i na vzájemném informování o reakcích politiků na dopis a na snaze domluvit společný postup i s knihkupci a nakladateli.

Ve středu večer, 24 hodin po schůzce médií, kontaktoval Kalousek šéfredaktora MfD a oznámil mu, že disponuje videozáznamem z tohoto setkání, uvedly servery. Deník MfD několikrát v minulosti použil tajně pořízené nahrávky jako podklady ke svým textům o možné korupci politiků.

Kalousek dnes uvedl, že si z reakce na zmíněnou mystifikaci v telefonátu s Čásenkým ověřil informace a získal zajímavé podrobnosti o uskutečněné schůzce. "To, že šéfredaktoři MfDnes a Lidových novin v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával," uvedl ministr.

Kalousek: Dobře, že to média zveřejnila

V první reakci ministr existenci nahrávky nepopíral. "Dostala se ke mně velmi zvláštní cestou, jakou, neřeknu. Ten obsah se mi zdál podivný. Informoval jsem tedy pana Čásenského, že ji mám a že uvažuju, že ji zveřejním," cituje Aktuálně.cz z nočního rozhovoru s ministrem financí.

Kalousek dnes zdůraznil, že je rád, že média informaci o údajné nahrávce zveřejnila. Veřejnost by podle něj totiž měla vědět, že veřejná diskuse o penzijní reformě je "zásadním způsobem" ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin.

"Důvod je jediný: vydavatel si spočítal dopad tohoto opatření (zvýšení sazby DPH) do své ekonomické bilance a zavelel k opačným názorům," uvedl ministr financí. Zároveň odmítl, že by se dopustil útoku na svobodu tisku. Podle něj je naopak na zváženou, zda útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuse tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, v nichž se diskuse koná.


TEXT PROHLÁŠENÍ ministra financí Miroslava Kalouska:

Mladá fronta, Lidové noviny a Blesk zveřejnily informaci, že disponuji "tajnou nahrávkou" ze setkání šéfredaktorů řady českých médií. Rád bych proto veřejnosti vysvětlil, jak tato informace vznikla. Žádnou nahrávkou nedisponuji a žádná nahrávka neexistuje (alespoň o žádné nevím). Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému.

Z jeho reakce jsem si svoje informace nejen ověřil, ale získal i zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával. Jsem ale velmi rád, že tak učinili. Veřejnost by měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je zásadním způsobem ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin. Ve veřejném prostoru tak dochází k paradoxní situaci: některé tituly, které léta oprávněně kritizují politickou reprezentaci za to, že nepřesouvá zdanění práce do nepřímých daní, dnes proti tomu protestují. Důvod je jediný: vydavatel si spočítal dopad tohoto opatření do své ekonomické bilance a zavelel k opačným názorům.

V žádném případě jsem se nedopustil (jak se vyjádřil šéfredaktor LN Balšínek) útoku na svobodu tisku. Je naopak na zváženou, zda skutečným útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, ve kterých diskuze probíhá. Ekonomické výsledky vydavatelů jsou jistě důležitým argumentem a já ho nezpochybňuji. Česká vláda má však za povinnost zajistit dlouhodobou finanční stabilitu důchodového systému pro všechny dnešní i budoucí seniory. V tom se zjevně zájmy vlády a některých šéfredaktorů budou výrazně rozcházet.

Miroslav Kalousek,
ministr financí ČR

Tagy: nahravka prohlášení

Zdroje: ČTK