Kalousek: Miliardy rezortům neškrtneme, budou zmrazeny

- Aktuality autor: red

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nechce zhruba deset miliard korun ministerstvům úplně seškrtat, ale měla by letos zmrazit jejich vydání, tedy takzvaně zavázat.

Kdyby se státní příjmy letos vyvíjely lépe, než se nyní předpokládá, bylo by možné peníze opět uvolnit. Přístup ke všem úřadům je stejný, jen k obraně měkčí, řekl Kalousek

O úsporném kroku bude jednat ve středu vláda, Kalouskův návrh se nelíbí Věcem veřejným, jejichž rezorty jsou výrazně dotčeny. Podle Kalouska ale lze jedině udržet schodek rozpočtu na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu, jinak by vzrostl na 5,8 procenta. Ministerstva budou muset zavázat 2,5 procenta výdajů s výjimkou sociálních dávek. 

"Nikdo není zvýhodňován podle stranické příslušnosti," zdůraznil ale Kalousek. Kritiku Věcí veřejných, které poukazují na to, že nejvíce peněz nebudou smět vydat "jejich" ministerstva a hrozí i koaličním vetem, Kalousek nekomentoval. Odkázal na to, že se vyjádří po zasedání kabinetu. 

Výjimku ve vázání výdajů bude mít ministerstvo obrany. Nebude smět utratit asi o 900 milionů korun méně, než jsou 2,5 procenta výdajů úřadu. V dalších letech bude postup vůči obraně tvrdší, musí se na šetření připravit, řekl ministr financí. 

Nejvíce peněz nebude smět utratit ministerstvo školství, a to přes tři miliardy korun. Koalice se přitom zároveň rozhodla, že školství dostane na platy učitelů o 2,1 miliardy více.

Kalousek osobně nepředpokládá, že se vývoj rozpočtových příjmů letos zlepší. Propad by měl být proti původním předpokladům asi 28 miliard korun. Kabinet premiéra Jana Fischera už dříve zavázal šest miliard korun.

Zdroje: ČTK