Kalousek chce seškrtat příspěvky z fondu sociálních potřeb

- Aktuality autor: red

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připravil změnu vyhlášky o fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP), podle níž by se od příštího roku měl příděl peněz do fondu snížit ze současných dvou procent na polovinu.

Státní zaměstnanci tak podle dnešního Práva mohou v příštím roce přijít o příspěvky na dovolené, důchodové pojištění, o sociální výpomoc při mimořádných situacích nebo o příspěvky na stravování.

Snížení přinese úsporu 1,2 miliardy korun

Snížení příspěvků do fondu by státu ušetřilo 1,2 miliardy korun, dalších 0,8 miliardy korun má podle Práva činit úspora krajů. "Navrhovaná změna přispěje ke snížení deficitu státního rozpočtu a ke splnění vládního programu, v němž je deklarována jako jeden z hlavních cílů reforma veřejných financí za účelem dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2016," napsal v důvodové zprávě ministr financí.

Odborářům chystaná změna vyhlášky vadí. "Je to devastace," řekla Právu předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Vláda chce pro příští rok snížit peníze na platy státních zaměstnanců o deset procent a zmrazit mzdy po další tři roky. Odbory proti snížení mezd už minulý týden protestovaly, na demonstraci se do Prahy sjelo na 40.000 lidí. Na polovinu října hrozí stávkou. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že vláda bude s odbory dále jednat o konkrétní podobě škrtů v platech státních zaměstnanců, od desetiprocentního snížení ale neustoupí.

Tagy: peníze vyhláška procenta

Zdroje: ČTK