Kalousek by se měl za 'komunistického fízla' omluvit, rozhodl výbor

- Aktuality autor: Petr Kubec

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek dluží poslanci KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi omluvu za výroky o 'komunistickém fízlovi', rozhodl v úterý mandátový a imunitní výbor Sněmovny. Kalousek se však chce proti usnesení odvolat, což znamená, že o omluvě budou rozhodovat poslanci.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: Profimedia.cz

Výbor dnes oba poslance vyslechl. "Mně postačí omluva na tom samém místě, kde jsem byl takto označen," řekl novinářům po slyšení Ondráček. Argumentuje tím, že pod pojmem 'fízl' je obecně vnímán pracovník nebo spolupracovník někdejší Státní bezpečnosti, zatímco on působil u Veřejné bezpečnosti.

"Řekl jsem, že pokládám ten termín za zcela přiměřený, protože termín komunistický fízl odpovídá standardům obecné češtiny. A vyjdeme-li z premisy, že termín komunistický není vulgární, pak to neobsahuje ani žádný vulgarismus," řekl Kalousek novinářům při odchodu z výboru. Termín 'komunistický fízl' se podle něho používal běžně na adresu příslušníků, kteří v roce 1989 zasahovali proti demonstrantům při takzvaném Palachově týdnu.

Debata s ostrými vyjádřeními se odehrála na červnové schůzi Sněmovny při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí nejmenoval ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.

"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" řekl v debatě Kalousek.

Místopředseda TOP 09 se dnes na plénu omluvil předsedovi poslanců ČSSD Romanu Sklenákovi za to, že ho minulý týden při debatě o protiruských sankcích označil za podrazáka. Sklenák tehdy navrhl přerušení schůze, podle Kalouska tím porušil dohody o Sklenákovi řekl, že ho bude pokládat za podrazáka, který porušil dané slovo.

Dnes Kalousek řekl, že neměl správné informace. „Ten výrok byl nemístný a nespravedlivý, což mě mrzí a prosím pana předsedu, aby přijal moji omluvu,“ řekl Kalousek. Sněmovna jeho slova odměnila potleskem.

Tagy: omluva sněmovna Česko imunita TOP 09 KSČM výrok miroslav kalousek StB ČR Státní bezpečnost Zdeněk Ondráček

Zdroje: ČTK