Kalousek: Bárta je mimo, žádný svůj tým detektivů nemám

- Aktuality autor: red

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes odmítl slova neformálního lídra vládních Věcí veřejných Víta Bárty z nahrávky porady vedení VV, že strana má "své lidi" na Finančním analytickém útvaru (FAÚ) ministerstva.

Kalousek dodal, že je to podobně věrohodná informace, jako když Bárta na nahrávce tvrdí, že ho na slovo poslouchá prezident republiky.

"Rozhodující lidi si vybírá ředitel FAÚ sám. Já za jejich objektivitu a profesionalitu dám ruku do ohně. Nedají se manipulovat žádným politikem včetně ministra financí, dělají svoji práci ze zákona," zdůraznil Kalousek.

Nahrávka byla tento týden zveřejněna na internetu s tím, že ji od středy má k dispozici policie a státní zastupitelství. Bárta na ní spolustraníky v jednu chvíli uklidňuje, že "na FAÚ už máme svoje lidi".

FAÚ vyšetřoval případ Promopro

Analytici FAÚ v minulých měsících podávali trestní oznámení například v kauze Promopro, kvůli níž se octl pod tlakem ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a prohloubila se krize vládní koalice. Tehdy o vyšetřování na tiskové konferenci podrobně informovali šéf FAÚ a také osobně Kalousek.

Věci veřejné nedávno označily za alarmující, že FAÚ ministerstva financí je využíván k prošetřování politiků. Podle médií FAÚ začal prověřovat transakce poslance a sponzora VV Michala Babáka, který straně v letech 2009 a 2010 věnoval téměř šest milionů korun.

Nahrávka zveřejněná na serveru youtube je zřejmě záznamem schůzky užší skupiny z vedení VV označované jako "WC porada" z doby před dubnovou vládní krizí, pravděpodobně z počátku března.

Půl milionu v pytli

O Babákovi se v ní zmiňuje tehdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, později ze strany vyloučená. Babák prý přinesl půl milionu korun "v pytli" a uložil je na účet strany. Bárta je na nahrávce podobnou informací překvapen.

Později se ale se spolustraníky dostane do debaty, ze které vyplývá, že strana letos na sponzorských darech potřebuje získat okolo 30 milionů korun, aby zaplatila své dluhy z loňského roku. Oficiálně strana oznámila, že v loňském volebním roce hospodařila se ztrátou 12,6 milionu korun. "Babák provádí krizovej management a to není prdel. Protože některý věci se tam prostě musely naskládat narychlo," tvrdí Bárta.

Se spolupracovníky diskutuje například o tom, že ekonom strany Radim Vysloužil ve volební kampani překročil plánovaný rozpočet o 27 milionů korun. Straně hrozilo insolvenční řízení kvůli dluhům u společnosti Médea a.s. podnikatele Jaromíra Soukupa. Z nahrávky například vyplývá, že až společná inventura faktur, kterou se Soukupem absolvoval za VV Babák, odhalila závazek strany vůči Soukupově firmě za sedm milionů korun.

"Prostě nevěřím tomu, že by udělal to, že by se napakoval. Radim Vysloužil je prostě bambula," komentoval to Bárta.

Tagy: nahravka bárta fau

Zdroje: ČTK