Kalousek: Babišovy daňové změny jsou nepřátelské k podnikání

- Aktuality autor: Michal Polák

Bývalý ministr finanancí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil připravované daňové změny za výrazně nepřátelské k podnikání. Exministr odmítá také navrhovanou třetí sazbu DPH.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Současný šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) dnes představil některé připravované daňové změny. Mimo jiné oznámil, že ministerstvo odloží realizaci Jednoho inkasního místa a od roku 2016 zruší superhrubou mzdu. Uvažuje také o zavedení třetí sazby DPH pro léky a knihy, která by mohla být ve výši deseti procent. 

"Především je potřeba říct, že to, co zveřejnilo dnes ministerstvo financí, znamená výrazně vyšší daňovou zátěž, než předpokládá platný právní stav," uvedl dnes v reakci Kalousek. Podle něho mělo zrušení superhrubé mzdy a zavedení Jednotného inkasního místa začít platit již od začátku příštího roku. Zvýšenou zátěž na přímých odvodech odhadl místopředseda TOP 09 na 20 miliard korun ročně. 

"Já pokládám třetí sazbu za systémově a principiálně špatné opatření," podotkl pak k dalšímu návrhu. "Třetí sazba DPH je samozřejmě krok zpět, třetí sazba DPH znamená vyšší administrativní náklady a větší prostor k daňovým únikům," řekl také. Podivil se navíc nad tím, proč koaliční strany nenavrhují snížit DPH na potraviny, když její dřívější zvýšení kritizovaly.

Tagy: TOP 09 Ministerstvo financí ČR hnutí Ano

Zdroje: ČTK