Kalamita už komplikuje i dopravu na železnici

- Aktuality autor: red

Sněhová kalamita v pátek večer již komplikuje i provoz na železnici. Kvůli sněhu nabírají vlaky zpoždění na několika železničních tratích, zejména v okolí moravského Přerova.

Všechny tratě jsou ale zatím sjízdné. Sdělila to mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Se zpožděním až 30 minut musí podle Šubové cestující počítat v úsecích Ostrava - Vítkovice, Brodek u Přerova - Suchdol nad Odrou, Přerov - Říkovice a v úseku Přerov - Nezamyslice.

Kvůli havárii vlaku s automobilem byla uzavřena trať v úseku Dobříš - Malá Hraštice, doplnila mluvčí.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla potvrdil, že zaměstnanci SŽDC zatím nemusejí příliš pluhovat ani frézovat. Mají druhý stupeň pohotovosti, jsou připraveni kdykoliv nastoupit do práce.

"Pokud se naplní předpovědi meteorologů a napadne až 50 centimetrů sněhu, jsme připraveni v sobotu odklízet," dodal Halla. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko. "Strašákem" jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje.

Sněhová kalamita má už také v Česku první oběť. Stal se jí starší muž, který zemřel zřejmě na selhání srdce při odklízení sněhu v Třešti. Nejkritičtější situace panuje na Moravě, kde místy spadlo až třicet centimetrů sněhu.

Tagy: vlaky sníh kalamita

Zdroje: ČTK