Kajínek je zpět v nejpřísněji střeženém vězení, na Mírově

- Aktuality autor: red

Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek (50) byl minulý pátek převezen z věznice v Karviné na Mírov, nejpřísnějšího a nejstřeženějšího vězení v Česku. Právě odtud 29. října 2000 uprchl a čtyřicet dnů se skrýval, než ho v jednom pražském bytě zatklo policejní komando.

Informuje o tom dnešní Právo. Kajínek byl převezen v rámci nepravidelné rotace mezi nejstřeženějšími věznicemi, na Mírově ho čeká už třetí dlouhodobější pobyt.

"Obecně k tomu mohu říci, že u určitého typu vězňů provádíme jejich nepravidelné střídání ve věznicích, a to z bezpečnostních důvodů. Jde o to, aby si nezvykli na dané prostředí a například tam nenavázali osobní kontakty s ostatními vězni či dozorci, a to proto, abychom omezili riziko případného útěku," řekl listu mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Mírov se od útěku proměnil

Deník uvedl, že na Mírově se od Kajínkova útěku mnoho změnilo. Ať už jde o zabezpečení oken a dalších opatření tak, aby se to někomu dalšímu nepodařilo. Navíc pokud je vězeň přesunut do věznice, kde už dříve pobýval, jeho umístění je řešeno tak, aby nebyl na stejném místě jako prve, doplnil Káčer.

Opatření byla zavedena poté, co Kajínek přepiloval mříže na okně své cely a pomocí lana z roztrhaných prostěradel a kotvy vyrobené z čela postele se dostal přes hradby mírovské věznice na svobodu.

Doživotní trest

V Česku jsou pouze tři věznice, které mají speciální oddělení se zvláštním režimem pro doživotně odsouzené - Valdice na Jičínsku, Mírov na Olomoucku a od roku 2008 také Karviná, píše Právo.

Krajský soud v Plzni Kajínkovi uložil doživotní trest 23. června 1998 kvůli nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a kvůli pokusu o vraždu Vojtěcha Pokoše v květnu 1993.

Tagy: mírov Kajínek

Zdroje: ČTK