Kaddáfího vojáci svévolně vraždí, používají civilisty jako štíty, tvrdí zpráva

- Aktuality autor: red

Vojáci věrní libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu používali civilní obyvatelstvo jako lidské štíty. Podle agentury AP o tom informovala organizace Lékaři za lidská práva (PHR), která zkoumala situaci v západolibyjské Misurátě těsně po jejím převzetí povstaleckými silami počátkem června.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kromě toho zjistila další porušování lidských práv jako znásilňování, únosy, vraždy a jiné válečné zločiny.

Tým PHR, který hovořil s místními obyvateli, se doslechl, že libyjští vojáci posazovali na tanky děti, aby zabránili leteckým útokům NATO. Stáli i za hromadnými vraždami, bitím a vydíráním. Mešity, školy a trhy využívali jako sklady zbraní.

Nelidské zacházení

"Čtyři svědci uvedli, že Kaddáfího jednotky zadržely 107 civilistů a používaly je jako lidské štíty, aby chránili válečný materiál před útoky NATO na jihu Misuráty," píše se ve zprávě. "Jeden otec řekl PHR, že vojáci nutili jeho dvě malé děti, aby si sedly na tank, a vyhrožovali rodině, že musí rovněž zůstat na místě. Pokud by na místo zaútočilo NATO, měli také zemřít," citovala text agentura AP.

PHR také obdrželi kopii vojenských rozkazů, podle kterých Kaddáfí nařídil vojákům, aby nechali civilisty v Misurátě hladovět, zatímco schraňovali potraviny a znemožňovali přístup humanitární pomoci. Další "válečnou zbraní" bylo znásilňování, řekl AP jeden z autorů zprávy Richard Sollom z PHR. Není však známo, o jak rozšířenou praktiku se jednalo.

Lékaři za lidská práva vyšetřovali pouze zločiny spáchané Kaddáfího oddíly. Vzhledem k načasování návštěvy a jejímu zaměření na Misurátu nebyli schopni komentovat obvinění vznesená vůči libyjským povstalcům či proti NATO.

Zpráva nicméně žádá Severoatlantickou alianci, aby vyšetřila veškerá důvěryhodná obvinění proti spojencům, převážně v souvislosti s bombovými útoky na podporu rebelů.

Svévolné vraždění

Organizace také apelovala na povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC), aby prosazovala právo a pořádek, podrobila spravedlnosti zodpovědné osoby a zabránila jim, aby se dostaly na vlivná místa.

Minulý týden další organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch sdělila, že shromáždila důkazy, podle kterých Kaddáfího síly začaly svévolně vraždit v metropoli Tripolisu, když nad ním přebírali kontrolu povstalci. Organizace Amnesty International rovněž obvinila Kaddáfího vojáky ze znásilňování dětí a věznění migrantů pracujících v Libyi.

Všechny tři organizace vyzvaly obě strany libyjského konfliktu k respektování práv vězňů a k budování Libye v éře po Kaddáfím.

Tagy: vojáci kaddafi Tripolis

Zdroje: ČTK