Kaddáfího vládě docházejí síly, východ země už dobýt nechce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjská vláda se nebude snažit silou znovu získat moc nad východem země, nyní ovládaným povstalci. Uvedl to podle agentury AFP náměstek ministra zahraničí Chálid Káim. Ujistil, že vláda je připravena k dialogu.

Kaddáfího síly postoupily v polovině března až na okraj města Benghází, považovaného za hlavní město povstalců, než se rebelům podařilo útok odrazit za pomoci mezinárodních leteckých úderů, zahájených 19. března. 

Káim, který se stal klíčovou veřejnou osobností libyjského režimu po začátku nepokojů proti Muammaru Kaddáfímu, uznal, že spojenecké nálety hrály důležitou roli v ústupu vládních sil. Současným problémem konfliktu je podle něj přítomnost zahraničních sil. "Pokud budou vládní síly postupovat, budou narůstat boje a budeme se muset potýkat s útoky NATO," uvedl. 

Podle Káima se nyní povstalci snaží přesvědčit obyvatele Benghází, že vládní síly město napadnou, aby mohly zabíjet lidi a páchat masakry. "My jim dokážeme opak. Nemáme v úmyslu použít sílu," uvedl. 

Lidé v Tripolisu mají zbraně, armáda je vyzbrojila

Jak Káim podle agentury AFP připomněl, armáda rozdala obyvatelům Tripolisu miliony zbraní, když počátkem konfliktu povstalci postupovali k metropoli a mohlo by to představovat problém v budoucnosti. Mnoho lidí je podle něj nyní ozbrojeno. "(Obyvatelé) měli strach, a proto přišli za vládou a požadovali zbraně a výcvik," dodal. 

Podle agentury Reuters provedlo časně ráno NATO dva letecké útoky na Tripolis. Cíl nebyl bezprostředně jasný. Ve čtvrtek alianční nálety zasáhly Kaddáfího komplex, nicméně vládní činitelé upozornili, že Kaddáfí i s rodinou se před časem z komplexu odstěhoval. 

Ve čtvrtek v noci se pokusily vládní síly zaútočit na přístavní město Misuráta na malých motorových člunech. Jejich úder ale zastavily válečné lodě NATO, konkrétně Kanady, Británie a Francie, které se v oblasti pohybovaly. Aliance oznámila, že na její lodě byla vedena palba z pevniny, když se pokoušely zastavit operaci motorových člunů. Střelbu opětovaly. Na straně aliance nebyli žádní zranění ani škody.

Tagy: Vláda Libye

Zdroje: ČTK