Kaddáfího věrní bojují o okolí Tripolisu, problémy s evakuací cizinců

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu se snaží udržet města v okolí Tripolisu. Ta na východě už ovládá opozice. Tisíce cizinců se snaží dostat z Libye, ale jejich evakuaci po moři komplikuje špatné počasí. Protesty v zemi podle Kaddáfího vyvolal Usáma bin Ládin.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kaddáfí podruhé od úterka promluvil k Libyjcům. Diktátor obvinil z vyvolání protivládních protestů v zemi vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina. Řekl také, že lidé, kteří proti sobě bojují, jsou pod vlivem drog. Znalci se shodují, že okruh diktátorových věrných se zužuje a bojuje už jen ze zoufalství. 

Dopoledne se rozhořely boje ve městě Závíja vzdáleném asi 50 kilometrů západně od Tripolisu a také v Misurátě. Toto město leží zhruba 200 kilometrů východně od metropole a opozice už nad ním získala kontrolu ve středu. Jednotka jednoho z Kaddáfího synů tam ale rozpoutala bitvu o letiště. Jsou odtud hlášeni mrtví, ale jejich počet není znám. 

Bez obětí se neobešel ani útok Kaddáfího jednotky na mešitu a minaret v Závíji. Svědci tvrdí, že v jejích ulicích je vidět početné vojenské jednotky a že vojáci postavili na silnicích hlídky. Kaddáfí má údajně promluvit k Libyjcům každou chvíli. Libyjský resort obrany vyzval občany, aby udávali vůdce rebelie a ty, kdo jim poskytli finanční pomoc a prý také drogy. Nabídl za to finanční odměnu. 

Cizinci mají problém s evakuací

Cizinci se snaží dostat za každou cenu z Libye. Nejsnazší je to pozemními přechody. Do Tuniska a Egypta už přešlo na 30 tisíc lidí. Asi 10 tisíc cizinců se snaží dostat do letadel z tripolského letiště. Situace tam je prý naprosto chaotická a terminál připomíná blázinec. 

V těžké situaci jsou zaměstnanci ropných zařízení v poušti. Kromě jiných je tam asi 170 Britů a britská vláda zvažuje, že pro ně vyšle speciální vojenskou jednotku. Britové kritizují svou vládu za pomalost při evakuaci. 

Zatímco v tripolském přístavu čeká na utišení větru loď s několika stovkami Američanů, dvě turecké lodě se na rozbouřené moře vydaly s 3000 Číňany a dorazily už do Turecka. 

EU uvažuje o sankcích

Evropská unie bude evakuovat na 10 tisíc svých občanů uvízlých v Libyi. Počet Čechů mezi nimi je malý, jen asi tři desítky, takže čeští občané mají využít k evakuaci letadla nebo lodě jiných evropských států. Praha pro ně zvláštní letadlo nevysílá. 

Evropa také začíná uvažovat o protilibyjských sankcích. Jsou pro ně Francie i Německo, Itálie se naopak bojí jejich ekonomických důsledků. Podle posledních zpráv klesla v Libyi těžba ropy o 75 procent na denních 400.000 barelů. Saúdská Arábie chce výpadek nahradit. 

Kaddáfího prý čeká osud Hitlera, spáchá sebevraždu

Informace z Libye je těžké nezávisle ověřit, protože hlavní město je pro zahraniční novináře uzavřeno. Studia státní televize v noci na čtvrtek navštívil Kaddáfího syn Sajf Islám a tvrdil, že život v Libyi se vrací do normálních kolejí. Jeho sestra Ajša před kamerami zase popřela informace o tom, že se údajně pokusila uprchnout na Maltu. 

Vůbec poprvé se k situaci vyjádřil americký prezident Barack Obama. Odsoudil násilnosti a nechal si vypracovat znaleckou zprávu, jak na situaci reagovat. 

Podle exministra spravedlnosti Mustafy Muhammada Abbúda Džalíla jsou Kaddáfího dny sečteny a že libyjského vůdce zcela jistě čeká osud Adolfa Hitlera. Džalál nepochybuje o tom, že Kaddáfí nakonec spáchá sebevraždu.

Tagy: evakuace kaddafi Libye Tripolis

Zdroje: ČTK