Kaddáfího syn nebyl zadržen, oznámil mluvčí libyjské Přechodné národní rady

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Mluvčí libyjské Přechodné národní rady (NTC) v Benghází dnes zpochybnil středeční informace o zadržení jednoho ze synů svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Mutasima v Syrtě. Džalíl Džallál podle agentury AP uvedl, že zadrženi byli zřejmě jen jeho blízcí spolubojovníci.

Navzdory protichůdným zprávám dav v Tripolisu i Benghází již oslavoval údajné Mutasimovo dopadení střelbou do vzduchu a odpalováním dělobuchů.

NTC se sídlem ve východolibyjském Benghází podle Džallála hovořilo s veliteli v Syrtě, kteří zadržení Mutasima Kaddáfího nemohli potvrdit. Libyjské vedení již dříve opakovaně oznámilo, že Mutasim a další vysocí představitelé bývalého režimu se pravděpodobně skrývají v Syrtě, což dokazuje i tuhý odbor při obsazování tohoto města.

Původní zprávy tvrdily, že Mutasima a jeho rodinu dopadli vojáci, když se pokoušel terénním vozidlem opustit Syrtu. Podobné zprávy o zadržení Kaddáfího synů či špiček režimu byly v uplynulých týdnech vícekrát zveřejněny a oslavovány, ačkoli později vyšlo najevo, že byly chybné.

Naposledy přechodná vláda počátkem října oznámila, že byl dopaden Kaddáfího mluvčí Músá Ibrahím. Zprávu později dementovala. V srpnu během boje o metropoli bylo opakovaně hlášeno dopadení Kaddáfího syna Sajfa Isláma. I tato zpráva se později ukázala jako nepravdivá.

Jakmile byla informace o údajném zadržení Mutasima zveřejněna, do ulic metropole i Benghází se vydaly stovky lidí. Dav zpěvem, máváním libyjskými vlajkami, střelbou do vzduchu a voláním Alláhu akbar (Bůh je veliký) oslavoval tuto událost. K jásajícímu davu se podle Reuters přidali i námořníci, kteří spustili na lodích v přístavu sirény. Projíždějící řidiči troubili a jejich pasažéři mávali z oken.

Mutasim zastával za bývalého režimu funkci národního bezpečnostního poradce a měl významnou roli ve vojenských a bezpečnostních silách. Jeho otec je rovněž na útěku a místo jeho úkrytu není stále známo.

Tagy: syrta

Zdroje: ČTK