Kaddáfího síly se probíjejí k baště povstalců, brzy prý bude po všem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se údajně chystají na rozhodující úder proti povstalcům, jejichž baštou je nyní východolibyjské Benghází. Do 48 hodin "bude po všem", řekl Kaddáfího syn Sajf Islám.

Oddíly loajální Kaddáfímu jsou prý už v blízkosti povstalecké bašty Benghází a armáda vyzvala tamní vzbouřence ke složení zbraní. 

Kaddáfího dělostřelectvo také začalo podle svědků citovaných agenturou Reuters útočit na město Misuráta. Při útoku bylo zabito nejméně pět lidí a jedenáct zraněno, citovala lékaře z nemocnice v Misurátě agentura Reuters. 

"Velmi tvrdě nás teď ostřelují ze tří stran. Používají těžké zbraně, včetně tanků a dělostřelectva. Snaží se očividně otevřít svým pozemním jednotkám cestu do města, zatím sem ale nevstoupili," řekl jeden z obyvatel Misuráty Muhammad telefonicky agentuře Reuters. 

"Snaží se vstoupit do města, dnes se jim to nepodaří"

Jeden z povstaleckých bojovníků, který neuvedl své jméno, prohlásil, že povstalci ukořistili jeden tank. "Snaží se (Kaddáfího vojáci) vstoupit do města. Nemyslím, že toho budou schopni, přinejmenším ne dnes." 

Soustředěný útok vládních sil na Misurátu, třetí největší libyjské město se zhruba 300 tisíci obyvateli asi 200 kilometrů východně od Tripolisu, se shoduje s rychlým postupem Kaddáfího sil proti hlavním povstaleckým baštám na východě Libye. Kaddáfího jednotky tam v úterý obsadily strategická města Adžedábíju a Brigu a ohlásily útok na Benghází.

Nyní se libyjská armáda přiblížila k Benghází a vyzvala jeho obyvatele ke složení zbraní. "Do 48 hodin bude po všem," citovala agentura Reuters prohlášení Kaddáfího syna Sajfa Isláma v televizi Euronews. 

Kaddáfího syn: Sarkozy je klaun, kterého financujeme

Na otázku, zda jsou jednání světových mocností o zřízení bezletové zóny nad Libyí v zájmu ochrany civilistů před bombardováním vládního letectva, Sajf Islám řekl: "Vojenské operace jsou skončeny. Do 48 hodin bude po všem. Naše síly jsou blízko Benghází. Na jakékoli rozhodnutí bude už příliš pozdě." Odpůrcům režimu, které označil za "zrádce", Sajf Islám doporučil, aby se s rodinami vystěhovali do Egypta. "Nechceme nikoho zabíjet, nechceme pomstu, ať odejdou." 

Kaddáfího syn se také posměšně vyjádřil o francouzském prezidentovi Nicolasi Sarkozym. Označil ho za "klauna, jehož volební boj financovala Libye". 

Členové Rady bezpečnosti OSN v úterý večer SEČ podle agentury Reuters dostali od Británie a Libanonu návrh rezoluce žádající bezletovou zónu a přísnější sankce proti Kaddáfímu a okruhu jeho blízkých. O návrhu by se mělo jednat ve středu. V Paříži se ale rovněž v úterý státům skupiny G8 nepodařilo dohodnout na zřízení bezletové zóny nad Libyí.

Tagy: povstalci kaddafi Libye

Zdroje: ČTK