Kaddáfího síly dobyly zpět Rás Lanúf a postupují na východ

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes dopoledne dobyly zpět ropné město Rás Lanúf. Vzbouřenci podle očitých svědků utekli na východ k městu Briga, které je vzdáleno 60 kilometrů a je stále v jejich rukou.

Část z nich se ale stahuje až k Adžedábíji. Kaddáfího síly prý útočí i jinde. Zvyšují se tak obavy ze strádání obyvatel některých libyjských měst. 

"Kaddáfího síly nás zasáhly silnou raketovou palbou. Vstoupily do Rás Lanúfu," citovala agentura Reuters jednoho z ustupujících vzbouřenců. Boje kolem města ale údajně pokračují.

Rás Lanúf, kde je důležitá rafinerie, padl do rukou rebelů 27. března, kdy vzbouřenci za pomoci úderů zahraničních vzdušných sil úspěšně zatlačovali Kaddáfího jednotky na západ. V posledních dnech však vládní síly přešly do protiútoku a zatím úspěšně postupují na východ. 

O náletech spojenců zatím nejsou zprávy

V oblasti Rás Lanúfu bylo po ústupu vzbouřenců slyšet letadla a výbuchy. Původ těchto výbuchů je však podle agentury Reuters zatím nejasný. 

Nejsou zatím oficiální zprávy o tom, že by pokračovaly zahraniční nálety na vojenské cíle v Libyi. Tyto nálety pomáhaly v minulých dnech vzbouřencům udržet pozice a dobývat další. 

Armáda útočí i na Misurátu

Vládní síly také palbou z tanků a raketami opět zaútočily na město Misuráta, které leží východně od Kaddáfího bašty Tripolisu, uvedli bez dalšího upřesnění místní vzbouřenci. Při podobném útoku přišlo v úterý o život podle lékařů městské nemocnice osmnáct lidí. 

Povstalci v Misurátě ale uvedli, že Kaddáfího síly zastavily blokádu zdejšího přístavu. Znovu sem tak mohou připlouvat lodě, které dovážejí do města humanitární pomoc a evakuují raněné. 

Libyjská vláda také pohrozila, že zažaluje firmy, které se dohodnou s rebely na nákupu ropy. Povstalci přitom o víkendu prohlásili, že spolupracují s Katarem na prodeji suroviny a že už nyní na ropných polích, která ovládají, produkují 100 tisíc až 130 tisíc barelů denně. USA oznámily, že na vývoz ropy rebely by se nevztahovaly americké sankce. 

Zbraně vzbouřencům chtějí dodat Angličané, USA či Francie

Podle vlády v Tripolisu ale může prodej ropy z libyjských ložisek zprostředkovávat jen státní společnost National Oil Corporation. Ta ale čelí mezinárodním sankcím a její majetek ve většině zemí byl zmrazen. 

Některé země jako Francie a USA začaly uvažovat o tom, že by nedostatečně vyzbrojené libyjské opozici mohly poskytovat zbraně. Proti tomu se postavila Itálie. Podle Říma by se jednalo o krajní řešení, které by rozdělilo mezinárodní společenství. Tvrdě proti je Moskva s poukazem i na to, že mezi vzbouřenci jsou asi přívrženci islámských radikálů. Naopak britský premiér David Cameron nevyloučil, že Británie zbraně vzbouřencům poskytne. 

Londýn také oznámil, že vyhostil ze země pět libyjských diplomatů s odůvodněním, že by s ohledem na současné Kaddáfího chování mohli představovat pro zemi bezpečnostní riziko. 

Uganda prý nabízí Kaddáfímu azyl

Podle televize Al-Arabíja nabídla ugandská vláda Kaddáfímu azyl. Ugandští představitelé však Reuters řekli, že záležitost zatím neprobírali a že by případná Kaddáfího žádost o poskytnutí azylu byla posouzena stejně jako u jiných žadatelů. 

Humanitární organizace uvedly, že je stále více znepokojuje nedostatek vody, jídla a zdravotních potřeb ve městech jako Misuráta, která jsou obležená Kaddáfího silami. Podle odborníků OSN se v tíživé situaci ocitly tisíce rodin. 

OSN rovněž uvedla, že od počátku občanské války uteklo z Libye téměř 400 tisíc lidí. Většina uprchlíků zamířila přes hranice do Tuniska a Egypta, tento týden ale začali běženci prchat i přímo do Evropy. Podle OSN překonalo Středozemní moře asi 2000 libyjských uprchlíků.

Tagy: valka boje kaddafi Libye

Zdroje: ČTK