Kaddáfího rodina: Jsme tu doma a budeme bojovat

- Aktuality autor: Danica Klein

Libyjští povstalci se o víkendu probojovali zatím nejblíže k hlavnímu městu. Dnes vpodvečer SELČ od něj byli podle tiskových agentur vzdáleni necelých 30 kilometrů. Někteří zástupci opozice věří, že během několika hodin do Tripolisu vstoupí.

Informace podávané libyjskou opozicí a libyjskou vládou jsou protichůdné. Kaddáfího syn Sajf Islám například řekl, že opozice prohrává každou bitvu a o jejím postupu není řeči. Opozice ale trvá na tom, že v sobotu dobyla strategickou Závíju asi 40 kilometrů západně od metropole. Pak se prý 600 jejích bojovníků vydalo na východ a postupuje k Tripolisu.

Vojenská základna dobyta

Dnes ráno údajně opoziční bojovníci obsadili zalesněnou oblast Ghadámis, ale Kaddáfího vojáci dle zdroje agentury AFP drží pozice na okraji lesa. "Chceme vjet do Tripolisu dnes," řekl jeden z povstalců AFP.

Rebelové dnes podle AFP také dobyli vojenskou základnu 27 kilometrů západně od Tripolisu. V obsazené pevnosti jim padly do rukou zbraně a munice po Kaddáfího vojácích.

Dle AP ale u vesnice Džadajm narazili povstalci na odpor Kaddáfího jednotek. Jeden z bojovníků opozice, který dorazil zpět do Závíje, této agentuře řekl, že vládní síly zasypaly povstalce raketami, minometnou a protileteckou palbou.

Část opozice věří, že dobytí metropole je otázkou hodin. Ozývají se však hlasy varující, že město je možná plné náloží a Kaddáfí ve skutečnosti chce opozici do Tripolisu vlákat, aby ji mohl zmasakrovat.

Prudká palba

S blížícími se opozičními oddíly přibývá napětí v některých tripolských čtvrtích - dle svědků se na mnoha místech dnes ráno střetli Kaddáfího stoupenci s odpůrci. V noci prý v některých částech metropole vypuklo povstání proti Kaddáfímu, byla slyšet prudká palba z pěchotních zbraní a výbuchy. Podle televize Al-Džazíra padlo 31 Kaddáfího vojáků a 42 bylo zadrženo.

V noci na dnešek Tripolis bombardovala letadla Severoatlantické aliance. Podle sdělení NATO zaútočily letouny na 22 cílů. "Snižujeme vojenskou sílu jednotek podporujících Kaddáfího. Opozice toho využívá k dosažení (vojenské) výhody," řekl mluvčí NATO pro libyjskou kampaň Roland Lavoie.

Premiér nyní v Itálii

Kaddáfí v noci vyzval ke skoncování "s maškarádou" a na adresu svých stoupenců řekl, že by měli "vyjít v milionech a osvobodit města zničená povstáním." Většina zdrojů se shoduje v tom, že události v Libyi nabyly spád; opozice tvrdí, že v sobotu nastala nultá hodina. Reportéři AP ovšem uvádějí, že po noční palbě se dnes dopoledne Tripoliszklidnil. 
Tunisko se dnes připojilo k zemím, které uznaly opoziční Přechodnou národní radu za zástupce libyjského národa.

Podle nejmenovaných zdrojů agentury DPA se Kaddáfí s rodinou vydal do Alžírska, ovšem opozice tuto informaci nepotvrdila. Jisté je pouze to, že někdejší libyjský premiér Abdas Salám Džallúd, který v pátek z Libye uprchl, je nyní v Itálii.

Sajf Islám Kaddáfí zopakoval, že Kaddáfího rodina nemá v úmyslu z Libye odejít a opustit bojiště. "Jsme tu doma. Budeme bojovat šest měsíců, rok, dva roky a zvítězíme," prohlásil. Vyzval ale opozici k dialogu, když prohlásil: "Chcete-li mír, jsme připraveni." Sdělil také, že dohlédne na změnu ústavy.

Zdroje: ČTK