Kaddáfího klan zažaluje NATO za účast na Kaddáfího zabití

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Rodinný klan Muammara Kaddáfího hodlá podat k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na NATO za spoluúčast na Kaddáfího smrti. S odvoláním na právníka Kaddáfho klanu Marcela Ceccaldiho o tom dnes informovala stanice Al-Džazíra.

Zástupce Libye při OSN Ibrahím Dabbaší dnes mezitím popřel, že by někdo z bojovníků Přechodné národní rady Kaddáfího zabil. Svržený vůdce podle něj zemřel na následky zranění, která utrpěl před svým zadržením.

"Kaddáfí byl zraněn během střetů mezi jeho stoupenci a povstalci," prohlásil Dabbaší. "Ve chvíli, kdy byl zatčen, krvácel na břiše a na hlavě. Zemřel před příjezdem do nemocnice v Misurátě," uvedl velvyslanec. Podle jeho informací na Kaddáfího nestřílel žádný z revolucionářů.

Klan se obrátí na ICC se stížností kvůli útoku letadel NATO

Francouzský právník Marcel Ceccaldi v minulosti pracoval pro Kaddáfího vládu, nyní hájí zájmy jeho rodiny. Dnes prohlásil, že se klan obrátí na ICC se stížností kvůli útoku letadel NATO na konvoj, v němž se Kaddáfí snažil minulý čtvrtek ujet ze Syrty. Tento útok podle právníka přispěl ke Kaddáfiho smrti.

"Záměrné zabití (osoby chráněné Ženevskou konvencí) lze podle článku 8 římského statutu ICC definovat jako válečný zločin," uvedl Ceccaldi.

Neřekl, kdy bude stížnost podána. Bude se prý ale týkat jak vedení aliance, tak vůdců jednotlivých členských zemí.

To posílilo spekulace, že Kaddáfí byl zastřelen při lynči

Kaddáfí byl podle původní oficiální povstalecké verze dopaden na útěku ze své rodné Syrty a smrtelné zranění utrpěl při převozu do Misuráty při přestřelce mezi povstalci, kteří ho eskortovali, a Kaddáfího věrnými. Na internetu jsou ale také videonahrávky ukazující, jak někdejšího libyjského vůdce bezprostředně po jeho zadržení vláčí a bije ozbrojený dav. To posílilo spekulace, že Kaddáfí byl zastřelen při lynči.

Kaddáfí byl následně i se svým synem Mutasimem vystaven v chladící místnosti obchodního domu v Misurátě, kde si ho mohli lidé prohlédnout a fotografovat. V úterý byl pohřben na neznámém místě v libyjské poušti.

Tagy: NATO kaddafi ICC

Zdroje: ČTK