Kaddáfí získal zpět Adžedábíju a Brigu a hlásí útok na Benghází

- Aktuality autor: red

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes obsadily strategická města Adžedábíju a Brigu a ohlásily útok na Benghází, které je hlavní baštou povstalců. V

OSN v New Yorku vešel ve známost návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti k Libyi, který hovoří o povolení "všech nezbytných kroků k prosazení" zákazu všech letů nad Libyí v zájmu ochrany civilistů. V Paříži se však během dne státům skupiny G8 nepodařilo dohodnout se na zřízení této bezletové zóny.

Těžké bombardování Kaddáfího letectva a dělostřelectva donutilo povstalce opustit Adžedábíju, která je hlavním bodem Kaddáfího sil na cestě k Benghází. Leží od něj asi 160 kilometrů. Podle libyjské státní televize je nyní plně pod kontrolou Kaddáfího sil, které ji "vyčistily od žoldáků napojených na (teroristickou síť) Al-Káidu".

Kaddáfího jednotky podle přiznání povstalců také převzaly kontrolu nad ropným terminálem Briga. "Zcela jsme ztratili Brigu. Nedokázali jsme čelit Kaddáfího silám," řekl Reuters jeden z povstalců. Podle jiného svědectví rebelů Kaddáfího přívrženci vstoupili do středu města.

V Benghází roste nervozita

Večer libyjská armáda v poselství obyvatelům Benghází sdělila, že do města přijde v rámci "humanitární mise" a v jejich zájmu, aby je chránila před povstalci. Krátce poté byla podle agentury AFP v Benghází slyšet palba protileteckých kanonů a těžkých děl, aniž byl ale jasný důvod.

Ve městě, druhém největším v zemi a sídle opoziční Národní rady, podle Reuters během dne vzbouřenecká nálada nemizela, ale rostla nervozita. "Po zprávách z Adžedábíje všichni připouštějí, že proti Kaddáfímu nemáme zbraně. Abych byl upřímný, všichni se bojíme," řekl Reuters nezaměstnaný 55letý Muhammad.

Šéf libyjské ligy pro lidská práva v Ženevě řekl, že pokud Kaddáfí na Benghází zaútočí, bude to "masakr podobný tomu, který jsme viděli ve Rwandě".

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky před postupem Kaddáfího sil utíká stále větší počet Libyjců, zatímco dosud za hranice mířili hlavně zahraniční pracovníci.

Váhání s bezletovou zónou

I když Kaddáfí začal do bojů na východě nasazovat také letectvo, nedohodla se dnes G8 (USA, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko a Rusko) na vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Prosazovaly to jen Francie a Británie, ale Rusko a Německo byly proti a USA nezaujaly jednoznačný postoj. Skupina pouze konstatovala, že Libyjci mají právo na demokracii, a varovala Kaddáfího před důsledky, jestliže bude toto právo upírat. G8 chce, aby Rada bezpečnosti zvýšila tlak na Tripolis hlavně ekonomickými a politickými prostředky.

Členové Rady bezpečnosti OSN večer SEČ podle Reuters dostali od Británie a Libanonu návrh rezoluce žádající bezletovou zónu a přísnější sankce proti Kaddáfímu a okruhu jeho blízkých a měli by se k jednání o něm sejít ve středu. Hlasovat ale ještě asi nebudou - diplomaté patnácti členských zemí totiž budou potřebovat čas ke konzultacím se svými vládami.

S pochybnostmi se k plánu bezletové zóny vedle Ruska a Číny, tedy zemí s právem veta v Radě bezpečnosti, staví mimo jiné Portugalsko, Německo nebo Jihoafrická republika.
USA dnes oznámily rozšíření sankcí proti libyjské vládě. Týkat se budou navíc 16 státních společností včetně petrolejářské. Washington navíc ohlásil zmrazení veškerých aktiv souvisejících s libyjským ministrem zahraničí Músou Kúsou.

Šéf odborů libyjských zaměstnanců ropného průmyslu oznámil, že Kaddáfího vojsko osvobodilo už všechny ropné terminály kromě Tobrúku, který leží na nejvýchodnější výspě státu.

Kaddáfí: Západ může na ropu zapomenout

Kaddáfí tvrdí, že porážka odboje je nevyhnutelná. V rozhovoru pro italský deník Il Giornale také řekl, že je šokován přístupem Evropanů a že se jimi cítí zrazen. Jmenoval italského premiéra Silvia Berlusconiho. Svůj boj proti odboji nazval bojem proti terorismu a vyloučil možnost dohodnout se s opozicí.

V rozhovoru pro německou televizní stanici RTL libyjský vůdce oznámil, že Německo je jedinou ze západních zemí, které má do budoucna šanci obchodovat s libyjskou ropou.
"Naše ropné kontrakty dostanou ruské, čínské a indické společnosti. Západ bude zapomenut," řekl Kaddáfí s tím, že jediné Německo zaujalo vůči Libyi "velmi dobrý postoj".

O francouzském prezidentovi Nicolasu Sarkozym, který se ostře postavil proti němu, Kaddáfí hovořil jako o příteli, který ale "trpí duševním onemocněním".

Tagy: kaddafi Libye Tripolis

Zdroje: ČTK