Kaddáfí už drží jen Tripolis, demonstranty podpořila Al-Káida

- Aktuality autor: red

Libyjské hlavní město Tripolis prožilo klidnou noc bez vážnějších incidentů. Ze země ale po tisících dál prchají cizinci přes hranice s Egyptem nebo přes libyjská letiště a přístavy. Ozvala se i teroristická skupina Al-Káida.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Prezident USA Barack Obama označil represe proti povstalcům z minulých dnů za porušení mezinárodního práva, s podporou demonstrantů se ozvala maghribská odnož teroristů z Al-Káidy.

Libye je fakticky rozdělena na dvě části, protože zatímco východ je pevně v rukou povstalců, vojáci věrní prezidentu Muammaru Kaddáfímu ovládají západ země. Vítězná vlna lidového povstání se ovšem už přiblížila k hlavnímu městu na 200 kilometrů. Podle ruské agentury ITAR-TASS je Tripolis fakticky jediné velké město, které Kaddáfí ještě drží.

Hlavní město je pro zahraniční novináře fakticky uzavřeno. Ulice Tripolisu byly v noci prázdné, protože lidé se bojí vycházet. Vojáci věrní režimu okamžitě zasahují proti jakémukoli srocení lidí.

Obama zvažuje, co dál

Syn Muammara Kaddáfího Sajf Islám navštívil v noci na dnešek studia státní televize v Tripolisu, kde prohlásil, že život se vrací do normálních kolejí. V televizním vysílání se objevila i jeho sestra Ajša, aby dementovala informace o tom, že se pokusila prchnout na Maltu.

Americký prezident Obama ve středu v prvním veřejném komentáři k událostem v Libyi odsoudil vlnu násilí proti tamnímu obyvatelstvu a řekl, že pověřil vládu, aby vypracovala "celý rejstřík možností" jak na vzniklou situaci reagovat. Tvrdé represe proti lidovému povstání podle prezidenta porušují normy mezinárodního práva.

"Je povinností všech národů a všech lidí světa hovořit jedním hlasem," řekl Obama a vyzval k ukončení všech násilnosti. Libyjského vůdce Kaddáfího nicméně nevyzval k odstoupení a nezmínil se ani o povaze případného postihu, který by Spojené státy mohly proti libyjské vládě zavést.

Podle amerických zdrojů USA uvažují o zmrazení libyjských účtů, a to i osobních kont Kaddáfího. Americké možnosti jsou ale omezené, protože na rozdíl od Egypta nebo Bahrajnu Libye není spojencem USA ani příjemcem americké pomoci. To dopad možných sankcí snižuje.

Al-Káida: Váš boj je bojem každého muslima

S podporou protivládních povstalců se dnes ozvala maghribská odbočka teroristické sítě Al-Káida. Ujistila účastníky protestů svou "plnou podporou" a slíbila učinit vše možné, aby jim pomohla. "Uděláme všechno, abychom vám s pomocí Alláha pomohli, protože váš boj je bojem každého muslima milujícího Alláha a jeho odkaz," vzkázala Al-Káida povstalcům.

Al-Káida o sobě dala vědět již počátkem února, když vyzvala egyptské demonstranty ke svaté válce a k nastolení vlády založené na islámském zákonu šaría. Extremistická skupina vyzvala Egypťany, aby "ignorovali klamné cesty sekularismu, demokracie a shnilého pohanského nacionalismu".

Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim ve středu v Tripolisu řekl, že Al-Káida už na východě Libye obsazeném vzbouřenci vyhlásila islámský emirát. V jeho čele je bývalý vězeň americké věznice v Guantánamu, jehož pochopové prý popravují všechny, kdo se odmítají podřídit novým islámským pořádkům.

Podle zpráv z východu země ale tyto zprávy neodpovídají skutečnosti. Vůdci povstalců v Benghází jejich šíření přičítají stoupencům Kaddáfího, kteří chtějí mezi obyvatelstvem vyvolat paniku.

Exodus cizinců pokračuje

Z libyjských přístavů a letišť v noci pokračoval exodus cizinců. Námořní přepravu komplikuje nepříznivé počasí, v jehož důsledku se například nepodařilo realizovat plánovanou evakuaci amerických občanů z Libye na Maltu. Na tripoliském letišti panuje velká nervozita, lidé nocují v halách v naději, že najdou místo v některém z odlétajících spojů.

Británie a Rusko v chaotické situaci hledají způsoby, jak osvobodit stovky svých občanů pracujících na libyjských ropných vrtech. Britská vláda nevyloučila nasazení armády k záchraně téměř dvou stovek Britů uvězněných v libyjské poušti. V kritické situaci je i několik stovek ruských a tureckých zaměstnanců zahraničních ropných společností uvězněných v pouštním táboře u města Ras Lanúf na severu Libye.

Tagy: obama kaddafi Libye

Zdroje: ČTK