Kaddáfí patrně míří do Burkiny Faso, jeho bašta se vzdala bez boje

- Aktuality autor: red

Zprávám o situaci v Libyi dnes dominovaly spekulace arabských televizních stanic o možném útěku svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího ze země. Částečně tak zastínily i dohodu povstalců s kmenovými vůdci města Baní Valídu, jedné z posledních bašt stoupenců Kaddáfího, ke které obě znepřátelené strany dospěly po několika dnech vyjednávání. Podle ní budou moci povstalecké síly do města jižně od metropole Tripolisu vstoupit bez boje.

Televize Al-Džazíra a Al-Arabíja informovaly v noci na dnešek, že do nigerského Agadezu přijela kolona vojenských vozidel, která by mohla být součástí tajného plánu na útěk Kaddáfího do některého spřáteleného středoafrického státu. Asi 200 vozidel časně ráno zamířilo na jih směrem k metropoli Niamey. Doprovázel ji prý oddíl nigerských Tuaregů, které vede bývalý ministr nigerské vlády Rissa Boula.

Oklika přes Alžír do Burkina Faso

Tuaregové udržovali s Kaddáfího režimem přátelské styky, podle diplomatů Kaddáfí finančně podporoval jejich boj za osamostatnění. Rissa Boula ale svou přítomnost v konvoji popřel a uvedl, že je v Niamey. Ke konvoji se podle nigerských celních zdrojů připojil i šéf Kaddáfího bezpečnostních brigád Mansúr Zaú, který je v zemi zřejmě od minulého týdne.

Vojenský konvoj do sousedního Nigeru zamířil z Libye nejspíš oklikou přes alžírské území. Francouzské armádní zdroje nevyloučily, že Kaddáfí se svým synem Sajfem Islámem se ke koloně připojí cestou do dalšího středoafrického státu Burkina Faso. Tento stát nabídl Kaddáfímu azyl před dvěma týdny, i když zároveň uznal legitimitu povstalecké přechodné vlády. Zdroj blízký prezidentské kanceláři v Burkina Fasu o možném plánu na útěk Kaddáfího do této země nic neví.

Představitel libyjské vzbouřenecké rady s odvoláním na regionální zdroje souběžně oznámil, že do Nigeru vjelo deset libyjských nákladních vozů se zlatem a penězi. Ty podle povstalců pocházejí z pobočky libyjské centrální banky v přímořské Syrtě, která patří ke Kaddáfího baštám.

Povstalci jsou chaotičtí, chybí jim organizace

Podle amerického listu The Washington Post je úsilí povstalců dopadnout Kaddáfího chaotické a špatně koordinované. Vedou ho frakce povstaleckých velitelů soupeřící s nájemnými lovci i komanda jednající s pověřením libyjského civilního vedení. NATO se i přesto, že disponuje pokročilými výzvědnými metodami a špičkovou technologií, nezapojuje. Libyjci se tak údajně opírají o tvrzení informátorů a svědků.

Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím prohlásil v syrské televizi, že vůdce se těší "skvělému zdraví" a organizuje obranu v Libyi. "Je na místě, kam se skupiny vzbouřenců nedostanou, je v Libyi," tvrdil mluvčí. Kaddáfího syn Sajf Islám podle něj vlast rovněž neopustil a "cestuje z místa na místo".

Čína prohlásila, že uzná libyjskou přechodnou radu jako jediného zástupce země, až "podmínky dozrají". Prohlášení se objevilo den poté, co Peking připustil, že představitelé Kaddáfího režimu se přibližně měsíc před srpnovým dobytím Tripolisu sešli v Číně se zástupci několika čínských zbrojovek. Smlouvy ale podle Pekingu podepsány nebyly a k dodávce zbraní nedošlo. Libyjská přechodná vláda naopak uvedla, že má důkazy o letošních dodávkách čínských zbraní pro Kaddáfího režim.

Tagy: útěk zbraně povstalci diplomacie povstání azyl kaddafi Libye

Zdroje: ČTK