Kaczyński: Polsko a ČR by měly usilovat o demokratičtější EU

- Aktuality autor: red

Polsko a Česká republika by měly usilovat o to, aby Evropská unie byla demokratičtější. Před státní návštěvou Česka, která začne ve čtvrtek, to řekl polský konzervativní prezident Lech Kaczyński.

"Tu aristokratickou republiku, kterou je Evropská unie, je třeba trochu zdemokratizovat," myslí si polský prezident. O tom, co se v sedmadvacítce děje, rozhoduje podle něho hlavně Německo a Francie, k nimž se občas připojuje Británie. "Skutečné rozhodování by se mělo dále vyvinout," prohlásil Kaczyński. ´

Kaczyńského a jeho český protějšek Václava Klause spojuje skeptický pohled na Evropskou unii. Oba politici se stavěli proti přijetí lisabonské smlouvy reformující EU a odkládali svůj podpis pod tímto dokumentem.

Kaczyński později odmítavé stanovisko změnil a smlouvu po souhlasu Irů v jejich druhém referendu podepsal. Klaus si před svým podpisem vymínil výjimku pro Česko z Listiny základních práv EU.

Problém lisabonské smlouvy je podle Kaczyńského nadále aktuální.

"Je třeba bojovat proti tomu, aby nebyla považována za ústavu, protože ta se spojuje se státem a Evropská unie státem není," řekl polský prezident. Kaczyński si posteskl, že po období velmi úzké spolupráce mezi Polskem a Českem spolu Praha a Varšava nyní spolupracují méně. Živé kontakty je třeba znovu oživit, prohlásil.

Tagy: EU Česko Polsko

Zdroje: ČTK