K9: Koaliční smlouva platí, ale bude dodatek. Složení vlády se neřešilo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koaliční smlouva platí a vznikne k ní písemný dodatek, shodli se ve středu večer vyjednávači vládních stran, kteří se sešli ve formátu K9. Dohodli se také, že až do konference strany Věci veřejné, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou řešit jen programové otázky.

Další témata včetně personálního složení vlády tak budou muset počkat na červen. VV mají svůj kongres za deset dní - o víkendu 28. a 29. května. 

Politici před novináře nepředstoupili, krátké prohlášení přečetl vládní mluvčí Jan Osúch. Dodal, že K9 jednala o reformě zdravotnictví a k tématu se vrátí zase příští týden. 

Rozhodnutí nechat palčivé problémy okolo personálního složení vlády zatím spát před schůzkou avizovala šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake. Ta sdělila, že personální problematiku chce strana na vládní úrovni otevřít až poté, co si na stranické konferenci na konci května zvolí nového předsedu. Právě ona na konferenci v Hradci Králové vyzve na souboj o vedení strany současného předsedu VV Radka Johna. Třetí kandidátkou je Dagmar Navrátilová. 

Dodatek koaliční smlouvy o obsazení rezortů

Peake po jednání K9 vysvětlila, že zmíněný dodatek ke koaliční smlouvě by měl být "primárně o resortech a jejich obsazení". "Proto to budeme řešit až po naší konferenci," dodala. 

Radek John je na odchodu z vlády, svou demisi už předal premiéru Petru Nečasovi (ODS). Prezident Václav Klaus je nyní v zahraničí, ale očekává se, že po návratu Johnův odchod z kabinetu potvrdí. VV tak ve vládě budou zastupovat místo čtyř ministrů jen dva. Vít Bárta, neformální lídr strany, rezignoval na funkci ministra dopravy už v dubnu, tehdy John odešel z čela ministerstva vnitra a zůstal vicepremiérem pro boj s korupcí. V kabinetu nyní jsou ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr školství Josef Dobeš

Dvoutýdenní klid zbraní

VV přes nesouhlas koaličních partnerů dosud hovořily o tom, že z vlády musí zmizet například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), jehož jméno se objevuje ve spojitosti se zakázkou pro firmu Promopro za českého předsednictví EU, či ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Otázku personálního složení vlády, o které před časem i premiér Nečas řekl, že ji čeká obměna, tak strany nechají dva týdny spát. Premiér se totiž také dříve nechal slyšet, že je obecně dobře, když ve vládě sedí předsedové všech stran vládní koalice. 

Středečnímu čtyřhodinovému koaličnímu jednání dominovala otázka zdravotnické reformy. Účastníci schůzky ale zřejmě nedospěli v této věci k žádnému závěru či shodě.

Tagy: Vláda koalice vv K9

Zdroje: ČTK