K výročí atentátu na Heydricha vyroste v Praze "koncentrák"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Na Karlově náměstí v Praze vyrostou letos v květnu obří kulisy koncentračního tábora jako výstavní objekt. Připomínat budou 70 let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Výstavu pořádá občanské sdružení Post Bellum, které jedenáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků a které shromáždilo sbírku téměř 2000 mnohahodinových zvukových záznamů, tisíců fotografií a vzpomínkových textů. Sbírka je uložena na stránkách www.pametnaroda.cz.

Výstava představí 70 příběhů lidí, kteří se zapojili do československého protinacistického odboje. Mnozí z nich za své vlastenectví zaplatili životem, nebo skončili v koncentračním táboře.

Lidé z Post Bellum vyzpovídali desítky lidí, kteří pomáhali například parašutistům z Anglie, ukrývali u sebe odbojáře nebo uprchlé Židy a podíleli se na zpravodajství pro československé exilové ministerstvo národní obrany. Zatímco tito lidé prý bývají při výročích atentátu na Heydricha přehlíženi, jména atentátníků Gabčíka a Kubiše zná každý. "Přitom právě tito vlastenci prokázali obdivuhodnou statečnost a obětavost v boji za svobodu Československa," uvádí sdružení.

V říjnu 1942 v koncentračním táboře Mauthausen bylo v tichosti zavražděno 252 odbojářů a členů jejich rodin. Jejich těla byla spálena a popel rozptýlen. Tisíce lidí byly umučeny v souvislosti s atentátem.

Fotografie a audiozáznamy vzpomínek

Za skutečně důstojné, silné a naléhavé místo k přemýšlení, které symbolizuje zvrácenost nacistického režimu, považují autoři výstavy koncentrák. Proto se rozhodli vystavit velkoformátové dobové fotografie, portréty a příběhy umučených i těch, kteří dosud o utrpení československých odbojářů mohou svědčit. Audiozáznamy jejich vzpomínek budou znít v barácích tohoto lágru a budou se mísit s venkovním archivním vysíláním protektorátního propagandistického rozhlasu.

Výstava bude na Karlově náměstí od 23. května do 19. června. Provázet ji budou besedy s pamětníky, historiky, filosofy a filmové projekce.

Tagy: Praha výstava

Zdroje: ČTK