K uctění památky brutálně zavražděné dívky v Jihlavě se sešlo víc než tisíc lidí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

K uctění památky brutálně zavražděné patnáctileté dívky se dnes na Masarykově náměstí v Jihlavě sešla více než tisícovka lidí. Vzpomínková akce začala krátce po 15:00. U morového sloupu účastníci zapalovali svíčky u velké fotografie zemřelé dívky. Na programu setkání byla také moderovaná diskuse o tom, jak lze v budoucnu zabránit podobným případům. Základní škola, kam zavražděná dívka chodila, se shromáždění oficiálně neúčastní. 

Uctění památky (ilustrační foto)

Uctění památky (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Spontánní vzpomínky kamarádů končily v slzách a hlubokém dojetí. "Byli to naši kamarádi, často jsme se potkávali a přitom jsme nebyli schopni rozeznat, co je to za zrůdy," řekl na adresu mladíků obviněných z vraždy jeden z organizátorů setkání. 

"Pietní akci jsme monitorovali, v souvislosti s ní nemáme hlášeny žádné přestupky ani trestné činy," řekl vedoucí jihlavské policie Petr Petr. Policisté podle něj budou až do večerních hodin dohlížet nad dopravou a veřejným pořádkem v centru města. 

Pořadatelé původně zamýšleli ukončit pietní setkání položením květin u domu v Havířské ulici, kde byla dívka zavražděna. Od toho však vzhledem k množství lidí ustoupili. Podle tajemníka magistrátu Lubomíra Dohnala byla vzájemná spolupráce bezproblémová. "Měli jsme obavu, aby se při tom množství lidí akce nějak nezvrtla, ale přišli rozumní lidé, kteří zachovali pietní ráz akce," řekl jeden z organizátorů Vojtech Pekárik. Poslední rozloučení se zavražděnou dívkou bude ve středu 10. dubna od 10:00 v jihlavském krematoriu. 

Dívku mladík vyhodil nejprve z okna

Vražda se stala v noci na 16. března, kdy dívka přišla z diskotéky do bytu svého známého v centru Jihlavy. Podle policie dvacetiletý muž po hádce dívku úmyslně vyhodil z okna. Dívka pád z několikametrové výšky přežila. Mladík ji odnesl zpět do bytu a zavolal dva známé. Dva muži údajně dívku škrtili nejdřív rukama, poté i kabelem od počítače a šlapali jí na krk těžkou motorkářskou botou. Po trýznění trvajícím desítky minut ji usmrtili, mrtvou zabalili do prostěradla a vhodili do kontejneru. Tělo pak skončilo na skládce, kde bylo po několika dnech nalezeno. 

Policie z vraždy obvinila dva mladíky z Jihlavy. Soud je již vzal do vazby, hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Třetí mladík je obviněn z neposkytnutí pomoci. Údajně druhým dvěma obviněným pomohl zahladit stopy, zahalit tělo do prostěradla a odnést do kontejneru. Je vyšetřován na svobodě.

Tagy: vražda Jihlava

Zdroje: ČTK